ISO niet anders dan door zand gefiltreerd hemelwater. Het is niet alleen reiner dan het regenwaterdat in de steden wordt opgevangen na zijn weg te hebben gevonden door luchtlagen die met rook en dampen bezwangerd zijn en over daken en door gotenwaarop allerlei vuilnis is nedergevallen of ge legd, maar bovendien beeft bet duinwater alvorens bet wordt verzameld reeds eene natuurlijke filtratie door zuiver zand ondergaan. Gelukkig mogen de steden worden genoemd in wier nabij heid eene voldoende uitgestrektheid aan duinen is gelegen voor de verschaffing van de noodige hoeveelheid duinwater. Men moge langen tijd zich op andere wijzen hebben weten te behelpen; ten slotte zal men ongetwijfeld overgaan tot het openen der heilbron, die in de duinen bewaard ligt. Zal dit ook voor Middelburg en Vlissingen zijn weggelegd? Voor de beantwoording van die vraag is noodig te weten; ten eerste hoeveel water wordt gevorderd voor die plaatsen; ten tweede hoeveel water kunnen de duinen van Walcheren opleveren en eindelijk ten derde zijn de kosten niet onoverkomelijk? Het onderzoek dat ik voor de beantwoording van de eerste vraag heb ingesteldbegon met Vlissingen en wel met de behoeftedie kon geacht worden te bestaan bij de scheepvaart. Ik voegde daarbij het water, dat voor de locomotieven ver- eischt werd, en dat hetwelk de ingezetenen voor eigen gebruik konden gerekend worden noodig te hebben. Voor de berekening van de hoeveelheid water, die dooi de schepen zou worden ingenomen, ben ik uitgegaan van de opgaven mij verstrekt omtrent geleverd regenwater. Gemiddeld werd medegenomen door een gewoon schip op Indië10 M3 door een stoomschip van groot charter, tevens tot voeding van den stoomketel56 door een loodskotter hoogstens1.5 de behoefte van een mailboot stelde ik op 5

Archief | 1880 | | pagina 158