145 weder uitliep, eu bij de loodsen ontbrak de gelegenheid tot verzameling bijna geheel, daar slechts bij een paar loodsen kleine houten bakken waren aangebragt, die gelijk thans nog het geval isverpacht werden. Er diende dus een aanbouw van regenbakken plaats te hebben. Eene zaak waarop in dit geval bijzonder behoorde te wor den gelet was de grootte, die aan de regenbakken moest worden gegeventen einde geen water dat nuttig gebruikt kon worden verloren te doen gaanen ook niet door over bodige afmetingen onnoodige uitgaven te doen. Men vindt voorgeschreven afmetingenberekend naar de hoeveelheiddie gedurende drie maanden en zelfs gedurende een jaar op de daken kan vallen, van welke het naar de bakken moet afvloeijen Yaii de onderstelling, waarop die voorschriften zijn gegronddat gedurende zoo lange termijnen geen water uit de bakken ontleend wordtmeende ik niet te moeten uitgaan. Had zoo iets plaats dan zou daaruit gemis aan behoefte blijken en dus het laten wegloopen van het water dat de bakken niet konden bevatten geen gebrek ople veren. Mijn maatstaf was berekend in de onderstellingdat uit de bakken doorgaande werd ontleenden dat zij moesten kunnen opnemen zonder over te loopen de grootste hoeveel heid, die in een kort tijdsverloop kon vallen. De sterkste regentijd, die mij bekend was, had zich voor gedaan in 1872. Toen was in den Haarlemmermeerpolder van den 20 tot den 29 September, dus in tien dagen, 145 m. M. meer water gevallen dan verdampt dus meer dan 'e gedeelte van de hoe veelheid, waarop men in het geheele jaar mag rekenen. Ik kwam alzoo tot het besluitdat aan een regenbakwaar uit geregeld water ontleend wordt, en dien men in tijd van zwaren regen niet gaarne wil laten overloopen geene kleinere Storm van 5s Gravezande Bouwkunde BelidorLa science de l'ingenieur.

Archief | 1880 | | pagina 173