146 ruimte moet worden gegeven dan in ronde cijfers 0.150 M3 (150 liter) voor iederen vierkanten meter, die door het ge bouw wordt beslagen. De regenbakkendie bij de rijks gebouwen te Ylissingen zoo als ik reeds zeideniet aan die verhouding voldoenstaan met vele andere regenbakken gelijk. Bij bet schaarscher worden van goed welwater behoort men bij het stichten van gebouwen meer en meer indachtig te zijn aan het bouwen van ruime regenbakkenzoo lang men op aanvoer van goed drinkwater langs anderen weg geen uitzigt heeft. Te Yeere heeft de bouwmeester van den regenbak bij de voormalige groote kerk voor het ligohamelijk welzijn van de parochianen uitstekend gezorgd. Aan den rijken voorraad heeft die bak waarschijnlijk den naam van //fontein" te danken. Zijn inhoud is 200 M3 of 190 liter voor iederen M~, die het thans nog bestaand ge deelte van de kerk inneemt, van welks dakschilden het regen water er henen wordt geleiddus nog grooter dan hij volgens mijn berekening minstens zijn moest. De regenbak aan de andere zijde der kerk is kleiner bevattende slechts 61 M3 of 77 liter per M3 van het overige der oppervlakte van het gebouw. Yolgens mijne begrooting moest aan den bouw der noodige regenbakken te Ylissingen 55.000 worden te kosten gelegd, om de hoeveelheid van 10.000 M3 regenwater te kunnen ver zamelen die in een jaar op de daken der Rijksgebouwen valt en nu grootendeels verloren gaat. Met deze hoeveelheiddie aan aflossing en interest van dien aanbouw tegen 0,35 de M3 of nog geen halve cent de emmer van 10 liter uit de bakken te ontleenen zou wezen konin afwachting van den aanleg eener waterleiding, in de eerste behoefte van de scheep vaart worden voorzien, en zelfs van een gedeelte der inge zetenen bij den tegenwoordigen stand der scheepvaart te Vlissingen. De aanbouw bleef achterwege tengevolge van de voorkeur, die gegeven werd aan de oprigting van een distilleertoestel.

Archief | 1880 | | pagina 174