147 III. GEDISTILLEERD WATER. Het is u bekend hoe door middel van overhaling schepe lingen uit zeewater zich drinkbaar water verschaftenwanneer de medegenomen voorraad uitgeput was. Minder bekend is u welligt, dat het op die wijs verkregen water niet alleen laf wasen zwaar in de maag scheen te lig gen maar ook na eenigen tijd onaangenaam van reuk werd. Door dr. A. Noumandy werd ruim 20 jaar geleden een distilleertoestel uitgevondendie zich van alle vroegere hier door onderscheiddedat het bereide water niet alleen de zoo even genoemde onaangename hoedanigheden miste maar bo vendien veel minder brandstof vorderde dan bij alle vroeger gebezigde toestellen. Voor scheepsgebruik werden de toestellen tot betrekkelijk kleine afmetingen vervaardigd. Er waren ook grootere op gesteld, in plaatsen waar geen ander drinkwater te verkrijgen was. Een onderzoek in Londen, door den minister in 1875 aan mij opgedragendeed de meest bevredigende verklaringen kennen van de besturen van groote stoomvaart ondernemin gen, die toestellen van IMobmandy hadden aangeschaft, ook omtrent een te Aden aan de Roode zee opgerigte toestel van groote afmeting. Te Londen zelf vond ik een dergelijke groote toestel in werking. Deze was aangeschaft in een fabriek van sodawater bij het Batterseapark. Voor de vervaardiging van dien drank vond men het water der waterleiding aldaar niet zuiver genoeg en bezigde men dus gewoon welwater na distillatie door den toestel van jSToiuiandy. De Engelsche regeringvoorgelicht door staatscommissiën die het water naar de genoemde wijze gedistilleerd naauw- keurig onderzocht en vergelijkende proeven genomen hadden tusschen de toestellen van jNTobmandy en die van Gbant

Archief | 1880 | | pagina 175