148 waarvan vroeger de Engelsche oorlogschepen voorzien waren gaf de voorkeur aan die van Normandy. Zij vergunde o. a. dat de schepen voor landverhuizers de helft van de voor geschreven hoeveelheid drinkwater mogten medenemenindien een distilleertoestel van voldoend vermogen van Normandy aan boord was. Op grond van al de gunstige getuigenissen is tot de op- rigting van een toestel van groot vermogen te Ylissingen overgegaanteneinde uit het kanaalwaterwiens zoutgehalte voor dat van het zeewater niet onderdoetdrinkwater te be reiden. De toestelvolgens contract geleverdvoldoet aan de ge stelde voorwaarden voor steenkolenverbruikvermogen en hoe danigheid van het water. In 20 uren tijds moest er eene hoeveelheid van 27 M3 mede worden overgehaald met een gebruik van 1500 KG. beste Welshkolen. Aan dien eisch heeft de inrigting zoowel bij de proefstoking als later volkomen voldaan. De verhouding van de zoo even genoemde getallen, over eenkomende met eene verdamping van 18 KG. water met 1 KG. steenkolen mag zeer aanzienlijk worden geheeten, in aanmerking nemende dat het verwarmingsvermogen van steen kolen deze slechts in staat stelt met 1 KG. 7 a 8 KG. water te doen verdampen. Het voordeel der groote verdamping wordt verkregen dooi de eigenaardige inrigting van den toestel, waarbij de warmte, die door de verdikking van den waterdamp vrij komtten tweeden en derden male wordt benuttigd tot nieuwe ver damping. De toestellen van Normandy worden, naarmate van de toepassing van dit stelsel enkelvoudigetwee- en drievoudige genoemd. De toestel te Ylissingen is een drievoudige. Het bereide water voldoet ook wat zijn hoedanigheid be treft aan de gestelde voorwaarden. Het komt volkomen kleur-reukloos en zonder smaak uit den toestel enwat bijzonder treft, indien men zich in het gebouwtje naast den

Archief | 1880 | | pagina 176