150 Door de stoomdrukkingdie het overgehaalde water in de buizen der koelvaten drijft, wordt het ook gedwongen dooi den filter te gaan alvorens den toestel te verlaten. "Naar mij werd medegedeeld is aan die filtratie door dier lijke kool te dankendat het water de onaangename bran- dige lucht of smaak niet bezit, die aan ander gedistilleerd water eigen isen toegeschreven wordt aan vlugtige oliedie mede wordt overgehaalden ofschoon in uiterst geringe hoeveelheid, in staat is de walgelijke lucht te weeg te brengen. Dit nevenproduct der overhaling wordt door de dierlijke kool geheel weggenomen. Het water is door een ieder die het proefde uitmuntend genoemd. De kosten van de inrigting te Ylissingen hebben ongeveer f 42000 bedragen, daaronder begrepen die voor het gebouw waarin de bereiding plaats heeft, de omhoog geplaatste ver gaarbak van 30 M3 inhoud, schoorsteen, steenkolen berg plaats, enz. Hoeveel de exploitatie kost is natuurlijk afhankelijk van de hoeveelheid water die bereid wordtdaar ook bij dit be drijf veranderlijke en onveranderlijke uitgaven voorkomen en daarbij de somdie men aan aflossing en rente van het kapi taal van aanleg wil besteden geen geringen invloed heeft. De prijs van f 2,00 de M3 gesteld voor hoeveelheden van minstens 1 M3 en de iets hoogere prijs voor kleinere hoeveelheden zijn berekend naar een gering verbruik zoo als den eersten tijd te wachten was. Bij het tegenwoordig verbruik gering nogvooral dit jaar waarin de regen een geduchte concurrent waswordt op dien prijs, ondanks een zuinig beheer, verloren. Stijgt het gebruik zoo dat dagelijks 12 uren kan worden gestookt en dus per jaar b. v. 3600 M3 kan worden afge leverd en worden de steenkolen niet duurder dan kan tegen verkoop voor f 2,00 de Ms op rente en aflossing van het kapitaal van aanleg worden gerekend.

Archief | 1880 | | pagina 178