165 gende zandbank. Den Herten-hoorn vond men ook vóór Bres- kens een weinig meer zeewaarts; wij hebben hem te danken aan de goedheid van den heer G. Simmons Rijkshavenmeester aldaar en door diens bemoeijenis weten wij met meer naanwkeurigheid de vindingsplaats op te gevenwij hechten hier waarde aan omdat men daardoor weet, waar men met vrucht zou kunnen zoeken. De visschers het zijn er alweer uit Arnemuiden zeggen hem te hebben opgehaald in eene diepte tusschen twee bankendie de namen dragen van de Hompels en den Walvischstaartin Z.Z.O. rigting van boven reeds vermelde nieuwe sluis, op geogr. mijl of ongeveer 31- kilometer afstand van die sluis, in eene diepte van 7 vademen of 13 meters. Die geul of sleuf noemt men den silverpit (zilverput). Uit dien zoogenaamden put hebben de visschers sedert eenige jaren beenderen opgevischt; nog onlangs vond men er een voorhoofdsbeen met lange hoornen en dus vermoedelijk van Bos priscus; ik kom hierop later even terug. Ik heb vroeger opgeteekend, dat men op de bijgewerkte hydrografische kaart van Blommendaal 20 tot 30 meter diepte vindt voor de vindingsplaats der Mammouths-beenderen bij Westkapelle, en voor die van den Runderhoom; tusschen de Hompels en de Walvischstaart teekent zij voor de gleuf of voor den zoogenaamden zilverput 10 tot 20 meters aan. Vermoedelijk is dus de diepte grooter geweest dan de vis schers meenden en zal zij zeker 20 meters zijn geweest, eene diepte, waarvoor ik vroeger den naam van Mammouthsveld voorgesteld heb, deels omdat men op die diepte de been deren vond, deels ook, omdat het mogelijk is, dat die diepte het terrein vertegenwoordigt, waarop die dieren leefden. Het is onzeker of men den Elands-hoorn en een vroeger ver melde Mammouths-kies ook in dien zilverput heeft gevonden, maar zeker lagen zij er toch niet ver van daanal zij het dan in eene andere geul. De Herten-hoorn lag dus ook op dat zoogenaamde Mammouthsvelden hieruit volgt natuur lijk, dat het hert geleefd heeft in den tijd der uitgestorven

Archief | 1880 | | pagina 195