o steenen, danof hij ooc voorsien ende werpende waert, doende zulcke dregliementoverlast ende ghewelt mette voors. wa penen ende steenen, daermede eene vande voorn, sergeanten ghesleghen wierdt ter aerde, als dat de voorn, officiers be- dwonghen waren nut vreese van vemoort ende te doot ghe- steent te zijne, zomen hemlieden dreechde den een van huerl. voorn, ghevanghene, te wetene den voorn. Jacques van Houcke te verlaten ende abandonneren, ende boven dien alzo de voorn, bailliu zijn uuterste debvoir doende in stricte vanghenesse ende boyet glieleyt hadde den voorn. Fkancoys van Houcke die vander voors. vergaderinghe ende factie, daer hij mede ghec.imeert waert, persisterende altijts in huerl. seditieux voornemen roepende al over loop (sic)slaet dootslaet dootsteet ofte laten ons steenen den bailliu zulcx dat hij bailliu om hem te saulveren bedwonghen was wecli te loopene duer een achterdreve ende middelder tijt tot de voorn, faictionarissen hebben lieml. ghevonden in huerl. vanghenesse, die upbrekende bij cracht ende fortse de dueren, sloten ende boyendie de voorn, ghevanghene anne hadde hem alzo daeruute violentelick opiniërendeende daermede niet te vreden zijnde, alzo ten zei ven daghe ontrent den Vilt hueren vanden avent de voorn, bailliu met zijn sergeanten ende assistenten wederkeert was totten stadthuuse vander voors. stede van Axele om ter gherusticheyt vande ghemeente der voors. stede van Axele te beschicken ende zetten de wake, ghij hebt u noch vervoordert alvooren gheweest hebbende ten huuse van eenen Beenaet van Decuse ooc woonende tAxele voorn., alwaer eenich uwe medepleghers alsdoe bilden conventule ende schooren heuren raede te gane tuwen huuse ende aldaer anveerdt hebbende eenen spiet, hebt u daer mede ghctransporteert ontrent den voorn, stadthuusein een groote vergaderinghe van volckeooc u ghestect ende ghewapent met diverssche offensive wapenen vervolghende ghe- saemdelick alsvooren met grooter furie den voorn, bailliu ende sijne sergeanten, roupende al over hoop: slaet doot,

Archief | 1880 | | pagina 27