4 slaet doot, doot de papen, papisten, den bailliu ende liuerl. adherenten met meerghelicke beroerlicke ende seditieuse woor den in zulcker vougen dat den voorn, bailliu ende zijn as sistenten bedwonghen waeren de wake te verlatene ende vlicht eeneghe in particulier liuusenandere inde halle ende andere int voors. stadthuus, daer oudere de voorn, bailliu wasde welcke hem niet daermede langhe int zelve stadthuus betrauwen (sic)midts dat den voorn, factionarissen continuelic persisteerde in huerl. decreghementen (sic) van hem te ver- moordene, de vlicht moest nemen duer zekere veinstere totten liuuse van Jacques Masekeel, houdende alzo de voorn, factornarissen (sic) de zelve officiers alle de nacht beleyt ende belast in grooten anxte ende vreese totten naervolghende daghe; daertoe ghevoucht dat ghij u ooc vervoort hebt eerst up den voorn. XXV in ougst lestleden te helpen breke ende brijselen de bilden ende aultaren binnen der voors. kercke van Axele ende sanderdacht binnen der stede van Hulst daer ghij u ten dien fijne ghevonden hebt met eene spiese ofte hallebaerde, zo van al tghuent voorscreven ende ander vulcommelick, so wel bij diverssche wettelicke soffisante in- formatien daerup gheliouden als ooc eensdeels bij uwe eyghen kennesse gheb es. Thof, up al rijpelic glielet hebbende, condempneert u ghestelt te werdene op een schavault tusschen de baille van desen casteele, ende aldaer gheexecuteert te zijne metten zweerdezo datter de doot naer volghtende daernaer u doot lichame ghevoert te werdene ter plaetse patibulaire eude ghestelt up een rat, ende thooft up een stactie, verclaersende voorts al u goet, tzij leen, erfve ofte catheilen, waer tzelve ghestaen ende gheleghen, verl)uert ende gheconfisquiert sco- nincx proffite. Prononchie den XV" in Marte XVCLXVI (oude stijl). Registergetiteld: Sententien ende appointementen interlocutoire September 1566 tot November 1568, bl. 119 v. - 150. Archief van den voormatigen Raad vau Vlaanderen, te Gent.

Archief | 1880 | | pagina 28