8 wulle ende laken fruytloocanguynsaetmeel brootmeedevaerwegheley pottencroesenvlas coordendrommen cantoen (sic)garen kemp lijnensteenencalcgheven vanden scilde zes mijten. Een bedde, wat cost, een en groten; een douzijne cussens twee groteneen coetse twee inghel- schen; een scrijne twee ingbelschen; merserie die in mersen besleglien es, die voort doet, es scnldich twee mijten; die niet voort en doet ende deurlijt die es sculdich halven tliol van eiken schilde drie mijtenvan alzo verre als die mersse weert es t ende een pacdat een mensche dracht up zijnen hals es sculdich eenen grotenvoederinghezuvele gheven vanden scilde zes mijten. XXI. Item die houtmart over scepen ende nieuwe hout dat inde stede comtende ter steden uutvaertdat behoort der houtmart toe. Wannen, tichelen, man den corven gheven van den schilde zes mijteneenen waghene twee ingbelscheneen tafel met twee scra- ghen twee inghelschen; eenen cordewaghen viere mijtenelk wiel vier mijten. XXII. Item de beestemartpeerdencoeyenverkens dats te wetene een peert eenen inghelschen, zijn beede de lieden onvrijzo gheven zij elc eenen inghelschen een koe vier mijtenzijn zij bede onvrij zo gheven zij elc viere mijten. Dien ghelijcke van elcken verckenedat niet en zuychteen zocli met haren jongheren maer vier mijten als die jonghe verkene zughenten zij dat zij beede onvrij zijn zo gheven zij elc vier mijten. XXIII. Item onvrije paerden commende binnen der vrijhede met houteelc paert es sculdich een mij te. XXIV. Item scapen, lammeren, die binnen der vrijheyt ghecoclit ofte vercocht ofte ghelevert worden, zijn sculdich van den scilde zes mijten.

Archief | 1880 | | pagina 32