10 tsondaechs den volcke eude zitten drie daghen ter stratenende zo wie dat niet comt betalenverbeert dobbelen cheynsvan alzo vele haertsteden als hi] heeft. Ende die zalmen panden van eleke haert- stede dobbelen cheyns ende met vijf grooten. XXXV. Item alle zwanen binnen St. Panwels polder behooren mijnen voorseiden heere toe. Item zo mach mijn heere doen houden zwanen in allen visscherijen ende putten, die glieleghen zijn binnen Hulst ende Hulsteramboclitgheteekent die zwanen met zijnen teek enedats te verstane St. Andries cruce ende gheamelt. Ende die jag'herie behoort hem al Hulsteramboclit duere. Ende dat niement gheen jaclihonden houden en mach, sen zijn gheteekent met zijnen teekene, ghelijc dat voorscreven es. Aldus staet onder ghescrevenJta est, in een oude rolle van parchemijne Gheteekent van Vaer- newijc. (Register: Sententien ende appointementen interlocutoireApril 1521Juli 1523, bl. 118). IV. la reconciliation bes pays de waesbevres villes et mestiers de hulst et axelles. Sou Alteze aiant veu la responce a elle donnée par les magistrats, nobles, notables et commune des pays de Waes, Bevres, avecq leurs appertenancesvilles et mestiers de Hulst et d'Axelles, ensemble des franchices de Chaeftinge et St. Jan Steene, et apres avoir verbalement faict communicquer avecq les deputez diceulx, assemblez en bon et competent nombre, en premier lieu pardonne et meet en oubliance perpetuelle tout ce que jusques a oires ceulx dudict pays villesmestiers et aultrescy dessus denommezpeuvent avoir meffaict, durant ces troubles presens et passez, les

Archief | 1880 | | pagina 34