1 -z lesquelz deniers sadicte Alteze au nom que dessus, leur permect de les lever par telles voies et expediens justes et raisonnablesquilz pourront advyser au plus grand soulagement des subietz, mesmement leur laisse et cede tous impostz, moyens geueraulxaydes et aultres cottisatiousdont jusques a present ilz se sont aydezpour furnir leurs portions et contingensde quoy si mestier est leur seront depeschiez lettres patentes, un acte en forme deue et pertinente. Paict au camp a Eecloo, le premier jour de Novembre XYC quattre vingtz et trois. Alexandre. Charterboek des Lands van Waasin 't Staatsarchief te Gent. 136 v. - 137.) Een aantal Ylaamsche uitwijkelingen waren naar hun va derland teruggekomen enkele maanden na den tijd, door de bovenstaande akte van verzoening voorgeschreven. Op weg werden zij in hechtenis genomen door de soldaten der com pagnie van den heer van Ottenburcii onder 't bevel staande van den hoogbaljuw des Lands van Waas. De aangehoudenen vroegen Alxander van Parma om op vrije voeten gesteld en onder de begenadigden meegerekend te worden. Parma willigde het verzoek in en gaf andermaal twee maanden tijd aan de uitgewekene Ylamingen, die den koning van Spanje en den voorvaderlijken godsdienst getrouw wilden blijvenom naar hun vaderland terug te keeren (4 April 1584). Y. regel voor het hospitaal van hulst. Het volgende stuk maakt ons bekend, dat gedurende de XYII0 eeuw in het hospitaal van Hulst voornamelijk soldaten (vermoedelijk uit de bezettingen der omliggende sterkten) wer den verzorgd; het leert ons ook deze bijzonderheid, dat men er zieken diende voor geld, wat evenwel niet uitsluitelijk was.

Archief | 1880 | | pagina 36