14 inden rifter oft andere plaetsendaer het gliemeynte ver- gaedert isdan in het oapitelliet welck men houden sal alle weken ofte wterlinghen alle veerthien daeghen op eenen sekeren ende ghestelden dach, niet wesende heilich ofte recreatie dacliende ten eynde dat de susteren niet soo licht en vallen in eenighe fautenniet meer inde kercke als daer buytensoo salmen de selve wel instrueren als in hun novitiaet, blijvende ten dien opsiene noch onder haerlieder meestersse tot twee jaeren naer hun profes. Die moederoft die liaer plaetse houten sal nimmer meer berispen dese meestersse inde presentie vande novissen. Men sal voortaen niemandt aenveerden tot novitie, oft oock daertoe eenighe hope gheventen sij ons expres consent daertoe vercreghen hebbendesoo men ook gheen accoorden ofte contracten met de vrienden van de ghene, die aenveert wordensal moglien maeckenten sij met wetenschap ende interventie vanden deken der christenheyt. Veel te min salmen moghen aenveerden eenighe weerlicke persoonen tot erfkynderen vanden huyse ten sij met con sent ende kennisse alsvooren. Niemandt sal moghen de bruyt gemaeckt worden tot.te eleedinghe ofte profes, ten sij alvooren de ghewooneücke examinatie ghedaen worde bij onsen deken der christen heyt ende daernaer sullen drymaels moghen bidden in het capitel naer oude costuyme. Men sal ook grootelicx beletten allen achterclapende punieren die daerdoor twist oft tweedracht maeckenende dat solider eenighedissimulatieals oock deghene die tsaemen eenighe caerschaep maecken oft conspiratie. Alsdaer eenighe cranckhevt valt tusschen elckanderen soo salmen die straeckx te neder legghenende daer over voor sonnen onderganck sijn schuit spreken ende vergif- fenisse bidden, soo met herten als met den monde. De officieren vanden huyse salmen ten minsten alle drije jaeren veranderenende alsoo dickmaels als redenen sal

Archief | 1880 | | pagina 38