15 wesenencle dat t1 elckeu warfve met raedt ende adv ijs van den biechtvaeder ende twee soo drije vande ouderlinghen. 9. De weroken van den huyse salmen bedeelen in dier voeghendat de jonglie susteren altijts gliemenglielt sullen wesen met de ouderlinghen. 10. Men sal exactelick onderhouden 't -silentimi in alle plaet- sengheordonneert bij de statuyten. 11. Ende om dat in dit beter ordre ghehauden mach worden, soo salmen eglieene inden refter tracteren dan eenssoo twee mael hij jaere, als de vrinden van t1 godshuys ghewoene sijn begroet te wordenovercommende eenighe andere vrinden men mach die tracteren in een ander plaetse met alle soberheyt ende maeticheyt. 12. Den dormpter salmen alle avende sluvten ter ghestelder urenoft in ghevalle t1 selve net glievoeghelick en conste ghescliieden soo salmen elcke celle sluyten in t' slot, elck met eenen besunderen sluetelbehoudens den looper vande moedere, dus dat sij t1 alder uren op yder celle macli gheraecken. 13. Aengliesien dat de susteren gheheel den dacli becommert sijn met wtwendighe saekenende luttel tijt hebben om hun te becommeren inwendich met Godt, soo ordon neren wij datmen hun sal glieven daeghelickxnaer dat sij opstaen, een half ure om hun in eenicheyt met hunnen Bruydegon te becommeren. 1 1. Al ist soodat wij niet en prijsen noch goet en vinden datmen inde biechte lanckduerighe proposten haude niet dienende tot de biechte, soo en conuen wij oock niet toelaten datmen die berispt, ofte wedersie, die met hunnen biechtvader wat langher besicli si jn tot vertroos tinghen vanden inwendighen mensclieofte naer de biclite in openbaer plaetsen daerom met hun tracterenne waer sij eenich achterduncken gaevendat Godt wil behouden van eenighe sinnelicke liefde ofte onbetaemde familae.riteyt.

Archief | 1880 | | pagina 39