16 15. Eglieene extraordinaire biclitvaderen en salinen hier ad mitteren noclite bij andere te bicliten ghaendie daeghe- licks overcommenne sij dat dat sij daertoe gheanthorizeert waeren bij onse patentenop de pene behelst bij de bulle van sijn heylicheyt, den tijt overcommende dat sij sullen ghenieten dese gratie van extraordinaire bichvaderssij sullen van ons versoucken dat wij willen daertoe ymandt ordonnerenofte wel van onsen lieven ende getrauwen deken der christenheytden welcken wij daertoe machtich maecken, tot wederroepen. 16. Den feestdacli vanden heyl. vaeder St. Augustin ende vande h. moeder s. Elizabethdie salinen vieren met alle extraordinaire devotie ende ceremonien. 17. Alle maenden, op den eersten maendag, salinen lesen eene misse voor alle die overleden sijn in dit godtshuys tsij susterendienaers ofte soldaetenofte andereende alle jaere s alm en doen een solemnele jaerghetijde over alle de religieusenmet vigiliënende neghen lessen ende misse. 18. Men sal besorgen dat de religieusen alle daeghe moghen misse hoorenende dat sij alle weken voorsien worden van eenighe gheestelicke vermaeningheende dien vol- ghende soo salmen met een priester accorderen over aerbeytsloonende met den lieer deken over dierghe- licken aerbeyt, soo over de biehte als sermoenen. 19. Alle weken sullen sij te bicliten ende ter H. Communie ghaenvanden welcke niemandt en sal ghepriveert ofte ghesuspendeert worden dan om redenen bij den bicht- vaeder goet ghevonden. £0. In de visitatie ofte daernaerniemandt en sal courieu- selick ondersouckeiiwat dat van liaerofte van andere gheseyt mach wesennoclite wt suspitie eenighe ordon nantiën daerop ghevolcht vande eene ofte andere achter- duncken hebben veel min die wedersien. 21. Noclite ook ter oorsaeke van diere hun beclaeghen van hunne overstende selve lasteren ofte diffameren.

Archief | 1880 | | pagina 40