18 VI. oorkonde betrekkelijk de vierschaar van hulst. Ghesien cle memorien, exploiten ende lettren thovewaerts ghedient bij vrauwe Ysabeau van Ghistele vrauwe van Heule metgaders Marten Minnaert hueren ghecommit- teerden schoutli vander stede van Hulstlieesschers over een zijdeende Adriaen van Lanczweerde bailliuClais Loet burcluneestereMathijs Martins Adam scepenen der voors. stede van Hulstverweerers over anderede voors. lieesschers proposerende ende zeggliendedat de voors. vrauwe van Heule ter cause van liaeren voors. scoutlietendomme van Hulst toebehoorde bij haer ghecommitteerde te berech- tene alle civile zaeckendie tusschen partien bedinct wor den binnen der voors. stedevanden welcken haeren schou thete recht ende justicie dedemetten voors. verweerers alle weke up den dinghedach, die sondaechs te voren ter ghe- liefte vanden bailliu gheleit ende ghepubliceert wert bij den voorn, schouteten, zeggliende de zelve vrauwe Ysebeau, al- daer gheust zijndedat aleer haer voors. schoutheete par tien berechten mach de bailliu eerst compareren moet met competenten ghetaele van wethouders ende doen een generaele maningheuut crachte vande welckerscepenen wijsen een generaele vonnesse, naer de welcke de vierschaere ghebannen wert bij den voorn, schoutheeteende hoewel tberecht ende judicature vanden voors. schouthedomme negheenssins an en gaet den voors. bailliu nochtans ghemerct de voors. costume als de voors. bailliu de voorn, generaele maninghe niet en doet zo en wilden de voors. scepenen metten schouthete gheen par tien berechten noch expedieren, ten middele vanden welcken de justicie dicwijle verachtert ghesijn hadde, ende dat de sca- mele insetene ende liedendie van buuten commongheen wetli noch recht en hadden conn en ghecrijghenzo dat te dier causen tanderen tijden vele ende diverssche ghescillen ende

Archief | 1880 | | pagina 42