19 processen, hier int hof gheresen ghesijn hadden tussclien den voors. schouthete ende den hailliu ende scepenen vander voors. stedeende daer naer diverssche ordonnantiën ghemaect ghe sijn ende onder andere int jaer XVC ende achte den XX YIen in Lauwe, bij den welcken den voors. bailliu gheordonneert esde vierschaere te bannen ende open te doene ten IX hueren voor de noenenietmin onder tdexele dat in dezelve ordon- nancie gheen peyne noch boeten en staenzo hadde daer dijcwijle vele fraulden ende ghebreken ghebuert gheweest zomtijts omme dabsencie vanden bailliuzomtijts omme dab- censie van eeneghe scepenen ende anderssinszo dat bij ghe- breke van maninghe, ende bij dat scepenen niet en vergader den clicwijle de dinghedaghen verlooren ghegaen warenals de voors. heesschers bij huerl. voors. memorien dadt breeder verclaerst hebben. Bij welcke redenen zij maeckende huerlie- der heeschhebben doen tenderen ten fijne dat bij den hove gheseyt ende ghewijst worde dat zij elc also verre alst hem lieden angaethemlieden met goeden causen becroont ende beclaecht hebben vande voors. verweerersmet goeden cause huerlieder impetracie vercreghen ende de bevelen daerinne be grepen den verweerers ghedaen doen dat dezelve verweerers ooc elc evenverre dattet hem angaetghecondempneert zullen zijn telcken dinghedach ter behoorlicker huere te vergaderne, in competenten ghetaele ten fijne dat de bailliu de viersschaere openen mach voor den IX hueren voor de noene volghende der voors. ordonnancie van desen hove ende dadt up zekere peynen van gheldebij elcken van de defaillanten te verbuerne telcker reyse dat zij dies zullen zijn in ghebreke, ten pro- fijte vanden keysere onsen harden gheduchten heereofte dat zij scepenen vergaderen ter voorn, huere zonder de generaele maninghe vanden bailliu te verbeidene metten schouthete ende tsijner maninghe partien recht doen inde zaeke tsijner kennesse toebelioorendeende de bailliu dat hij tselve ghedoogheden voors. verwerers sustinerende ende zeggliende ter contrarien dat metter waerheit niet bevonden en zoude worden dat zij

Archief | 1880 | | pagina 43