so contrarie huerlieder eedt, in ghebreke ghesijn hadden recht ende justicie te administrerennemaer dat zij ter contrarie wel ende lovelic huerlieder officie gheexperreert haddende viers- schaere gheopent ende tusschen den partien recht ghedaen zo wanneer de dinghedach ghedient ende dat partien ghecom- pareert ende recht versoclit hadden, nietmin omme te too- ghene dat de voors. bailliu ende scepenen bereet waren elcken justicie te administrerenverclaerden dat zij tevreden waren dat bij den hove ex officio ende met ten versoucke vanden voors. schouthete gheordonneert wordedat men de viersschaere openen zal ten IX hueren, ende dat de bailliu ende wethou ders daer zullen recht doen ende justicie administreren tot ten XI hueren, ende dadt zonder eeneghe peyne, behoudens ooc dat zij ter zeiver heure scheeden moghenversouckende nietmin de zelve wethouders altemet te moghen ghestaen ke tende de viersschaere ghestoffeert van viere oft vijf scepenen zo wanneer eenich van hemlieden absent ende uuter stede es ofte van cranchede te bedde laegheghemerct dat men de justicie wel administreren mach metten bailliu ende IIII of Y scepenenmaintenerende mids dien dezelve verweerers den voors. heesschers daermede wel schuldich zijnde te vreden te wesenenemende mids dien de zelve verweerers conclusie dat de voors. heesschers hij den hove verclaerst zullen wer den niet ontfanghelic zijnde in huerl. heesch ende conclusien inder vorme ende maniere dat zij die gemaeckt ende ghenomen hebbenende dat zij verweerers danof gheabsolveert ende ghewijst zullen zijn losledich ende quyte verclaerende niet min dezelve verweerers dat zij tevreden waren de viersschaere van Hulstbij den bailliu te doen openen ende die bannen ten YIII hueren tot den elf hueren omme elcken recht te doenezo wel den bailliu als den schouthete zonder peyne sustinerende dat zij daermede behoorden te ghestaene elc van den voors. partien bij hueren redenen breeder in huerlieder memorien verclaerstpersisterende in hueren fijnen ende con clusien ende maeckende elc anderen heesch van costen; glie-

Archief | 1880 | | pagina 44