21 sien ooc dacten van den hove ende al dat meer hierup be hoort oversien ende ghemerct te zijne thof condempneert den voors. verweerers volghende huerl. voors. presentaciete vergaderene in huerl. viersschaere ten acht huerenden baillin de viersschaere te maneneende scepenen partien recht ende justicie te administreren totten elf hueren voor de noene emmers tot svoors. baillius ende schou- theten zaecken gheexpediert zullen zijnelc itp de peyne van II sc. p. ten proffijte ons voors. geduchte heere, ende indien zij in den winter liever hebben te vergaderen te IX hueren dat zij in dadt cas van den IX hueren blijven zullen totten XII hueren ofte vanden achte totten XI hueren thuerlieder keuseup de peyne als voorencompenserende de costen van desen processe tusschen partien. Gheprononchiert den Ven in Septembre (XVC) XXII. (RegisterSententien, ende appointementen interlocutoire April 1521—Juli 1523, bl. 199.) VII. overstrooming in 1570 van den heinsdijk- en burciipol- der. herstelling der dijken en proces daarover. De Raedslieden etc. gheordonneert in Vlaendren. Doen te wetene allen lieden dat alzoe voor ons proces gheresen es up requeste tusschen den prelaet, religieusen ende couvent vanden cloostere vanden Dunen, heesschers by supplicatie ter eender zijde, ende de prelaten van Baudeloo enDronghene, dekerck- meesters, metgaders andere smalle ghelande van Heynsdijck ende den Burclipoldereverweerers ende opposanten ter andere spruutende uute dien dat de heesschers hadden ghedaen ver tooghen hoe dat zij theurlieder grooten ende excessiven coste aireede begonst hadden te repareren ende noch daghelijcx wa ren reparerende de dicaigen van Ossenesse ende Hontenesse die bij der inundatieghebuert talder helichmesse lestleden

Archief | 1880 | | pagina 45