22 zeer jammerlick ghescheurt ende ghebroken zijn gheweest, ter welcker causen groote zware gbescboten gbeïmponeert ende ghedaen waren up de landen den voorn, cloostere toebehoo- rendeligghende binnen den voors. prochien van Ossenesse ende Hontenesse metgaders binnen der prochie van Heinsdijck ende den Burcbpoldereende boewei dat de smalle ghelande binnen der voors. prochie van Heynsdijck ende den Burcbpol dere zulcx als zijnde verweerers wel behoorden te contribue ren inde lasten vande voorn, dicaigen van Ossenesse ende Hontenesse, zonderlinghe gbemerct dezelve heurlieder landen deur de zelve dicaige gliepreser veert worden van inundatie ende dat zij int respect vant repareren ende onderhouden vande voorn, dicaige vrij ende exempt ghegaen zijn bijder sol- licitude ende intercessie van den heesschers vande contributie theurlieder laste verzocht, tot reparatie vander dicaige van Meerlemont, daer duere nochtans de voors. smalle ghelande niet pericliteren en mochtenwaren de zelve smalle ghelande dies bleven refusanten sheesscliers griefve ter welcker causen ende omme daer inne bi justitie voorzien te zijn hadden de hees schers volghende tselve huerlieden te kennen gheven, ver zocht dat bij ons gheordonneert zoude wesen de voorn, ver- werers ende smalle ghelande te contribuerene inde behoorlicke reparatien vande voorn, dicaigen van Ossenesse ende Honte nesse alle ten advenante van twee ghemeten voor eendat de zelve dicaigen becost bebben ende noch becosten zouden omme behoorlick gherepareert te zijne met eerderijs ende steenwerckende in ghevalle van oppositiedat de voorn, verwerers ofte heurl. gheeommitteerde alhier tliove compareren zouden omme heml. ghehoort inde zaecke glieappoincteert te wei'dene als naer redene; daerup wij de zelve heesschers ghe- consenteert hadden onse besloten briefven adderesscherende ande verwerers ten fine voorscreven in daten YII™ Augusti XY° eenentseventich de welcke requeste ende besloten briefven bij de verwerers ghesienende daerup antwordende hadden ghe- daen nemen conclusien van niet ontfanghelick alhierende

Archief | 1880 | | pagina 46