24 dijcken moesten dewelcke van Romersdijckindien de voors. lovelicke costume ende recht van dicaige niet en obsteerde den verwerers, merckelick die van Heynsdijck eer zouden te bate moeten commen als recht voor hemlieden ligghende in den mont vander zee boven dat de heesschers van glieenen octroye en doceren omme de verwerers te belasten nochte apparentie en was tselve te vercrijghen bij den redenen voorscreven. Ende dat oock dappostille vande Excellentie van daten XX Ja- nuarij XY° tseventichniet extendeerlick en was totter zaecke in questien maer alleenlick concernerende de pachters van bate ende naerliede van den landen vanden heesschersmetgaders de thiendenaerswesende oock onwaerachtichdat de hees schers gheexempteert zouden zijn uuter contributie van Merle- montbij sollicitude ende intercessie vanden heesschersmaer eer was tselve geschietdeurdien zij verre vandaer gheleglien zijndewaren buuten alle periculen daer deure te bevloijen met andere goede respecten, die hemliedeninsghelijcxbevrijd den int jaer XYC dertich inde contributie van tgat ter Yenten ten ghelijckenesse vanden welcken toctroy van Merlemont gheexpedieert wasdaer toe glievoucht dat in voorleden tijden proces ghemoveert zijnde inden liooghen Raedt te Mechelen bij appeelle gheinterjecteert jeghens zeker octroy vander Maj'., bij den prelaet vanden Dunen up tfaict vander contributie (zoe de heesschers nu pretendeerden) de zaecke was zoo verre beleedt dat hij prelaet ghekendt hadde zijn ongelijclcende bij voluntaire condempnatie gherestitueert de penninghen bij hem uut crachte vanden octroye ten laste vanden verwerers gheintmet verbande van hemlieden nemmermeer te traveil- lieren omme glielijcke contributieup peine van twee hon- dert marcqs zeivers deen helft ten proufficte van zijne Maj1. ende dandere vanden verwerers, danof zij met desen vervolghe protesteerden te blivene in heurlieder gheheelwaei'jeghens de heesschers ghedient hadden van replicque ende de verweerrers van duplicqueal in ghescrifte. Elck van partien bij dien ende meer andere redenen bij elck van hemlieden respective-

Archief | 1880 | | pagina 48