•25 lick voortghesteltpersisterende bij den zijnenende maec- kende elck anderen beescli van costen, Ghesien de voors. requestebesloten lettrenantworden replicque duplicque ende vele andere ghescriften metter verif- flcatie van dienbij beede partien gheexhibeertende up al glieledt met rijphede van raede soe eyst dat wij hebben ver claerst ende verclaersen bij desen de voors. prelaetreligieusen ende couvent vanden cloostere vanden Dunenheesscliers in heurlieder verzouck boven verclaerstte zijne niet ontfanghe- lickcompenseren nietmin de costen uut causen den hove daertoe mouverende. In keimessen der waerheden zoe hebben wij den zeghele vander camere vanden Eaede in Ylaendren hier anne ghedaen hanghen. Gegheven te Ghent den acht sten Octobris XYC eenentseventich. (Register: Adendecreten en sententien libellen. April 1569—Maart 1571. N° 110). VIII. oorsprong der stad philippine. Translatie ende copije vant octroy van conijnck PMlippus den eersten om te bauwen een gesloten stadt tot Philippijne. 1505. Philippus bij der gratie Godts coninck van Castilievan LeonGrenadeertshartoghe van Oostenrijckprince van Arragon etc. hartoghe van Borgondienvan Lothrijck van Brabant, van Stiermaerck etc., van Lembergh, van Lutsen- borgh ende Ghelderlant, grave van Ylaenderlantvan Haps- bourgh van Tirolvan Arthoisvan Borgundien etc., van Hollantvan Zeelant etc., lieere van Yrieslant etc. Doen te weten aen alle teghenwoordeghe ende toeconimendeont- fanghen te hebben de oodtmoedighe supplicatie van onse lieve ende getrauwe ridderraetsheer meester van onsen huyse ende tresorier generael van onse domijne ende incomste heer Jero-

Archief | 1880 | | pagina 49