32 ende transporteren mijnheere meester Dismas van Berghen mijnen broedere, die heerlij ckhede van der stede van Phillip- pijne, bij Waterdijck, met allen de hoocheden, rechten, vrij heden, baten ende de proffijten, dieze toe staen ende belmoren mij toecommen ende verstorven als oudste hoir van wijlen mij nen heere ende vaedere mher Jeronimus Lauweuin in sijnen leve riddereheere vander selver Philippijnen ende tresorier generael mijns gheduchts heere etc., omme bij den selven mees ter Dismaes sijne hoirs ende naercommers deselve heerlichede van den Phillippijnen als heere vandien te liebbenebehau- deneghebruyckene ende possesseerne ten eenwighen daghen ghelijck sijnen propren eyghenen gheconquesteerden goedeende alsoo ick uyt crachte vande successie van mijnen voorseyden vadereofte bij partaige daeraf ghemaecktdie vermach te ghebruyckene ende possesseernebehoudens dat den voorseyden meester Dismaes syne voorseyde hoirs ende naercommers deselve heerlichede van mij houden sullen in leenesorterende te mijnen hove van Watervliet, te sulcken servituyte ende laste als int octroy ende ghifte vande voorseyde heerlichede ver- claert staenbelovende bet voorts den voornomden meester Dismaes hieraf breeder ende sulcke kennisse te doene ende passeerne daer ende alsoot belmoren salende te houdene deselve mijne liberaele ghifte goetvast ende van weerden ten eeuwighen daeghesonder immermeer daerjeghens te gaene ofte die te wederroupene in eenigher manierenrenunchierende van allen exceptiën ende van 't gonne dies mij daertoe te bate soude moglien kommen ende den voornoemden meester Dis maes bejeglienen. In kennissen mijns lianteeken hieronder gliestelt den XYIIen dacli van Maerte XYC ende derthiene. Matthijs Lauwerin. Aldus wort bevonden te staene in het voorseyde registre van woorde tot woordemij notaris residerende binnen Brugghe. tOorkonden ende was onderteeckent J. Panekoucke not'.

Archief | 1880 | | pagina 56