o o o o x. van zekere nieuwer wateringhe die men maken wilde ter sluus. Uittreksel uit de rekening der St -Pietersabdij te (Jent, over de jaren 1460 —1465. Es te wetene dat comen was ter keimessen van minen lieere van Sente Pieters doe wesende te Riselelioe dat gheordi- neert waren commissarissen mer Symoen de Laleyn raedt ende camerlinc, Pieter Blade lijn raedt ende hofmeester, Pau wels van Overtfelt raedt ende bailliu van BruggheLau- wereyns de Maecii raedt ende ontfangher, Martin Hovijn, raedt ende bailliu van minen gheduchteghen heere grave van Ylaenderenbij sekere letteren van commissiëndaer toe ghe- gheven bij minen voorn, gheduchten heere omme te besouc- kene ende te vindene manierezoo dat Zwin ende havene vander Sluus gheruumt ende ghesuueert worde vanden sande, dat daerinne gheworpen wort ende leeclit in alsulke quantitejt als dat de groote scependie daer daghelijcx an commen, zijn in avontueren van bedorven te zine. Ende was daclivaert ghe- maect ende ghestelt bij den selven commissarissen omme daer up te sprekene metten vier leden van Ylaenderen tüostborch etc., waer omme mijn voorn, heere heeft ghesonden met be- slooten lettren an den procureur bevelendat hij daer zijn soude ter stede ende ter plaetsen voirs., midtsgaders met hem her Jacor Maes doe ontfanghere vander kerken van S. Pie ters in Oostborch ambochtomme daer te gaan hoorne wat vander saken was ende oft yet prejudiciëren moclite den goedinghen vander kerkendaer int landt ligghende. Item achtervolghende desen es glietrocken de procureur van der kerken voirs. sondaghe XXI in September te Brugghe Archief Ve dl, l6te st. »3

Archief | 1880 | | pagina 57