•35 over te draghene huerlieden meesterssouder daer inne yet mueghene coucludeerne oonsenteerne oft te sluutene in eenighe manieren. Item de commissarissen zeyden weder dat zij wel gliemeent hadden dat huerlieden meesters te vullen glieinformeert hadden gheweestwaer up zij ontboden gheweest hadden. Ende baden hemlieden voort al waest dat zij gheen last en hadden yet te slutenedat zij nochtans met hemlieden zouden willen gaen oversien die ghebrekenwaer mense best remedieren soude omme te claerliker voort hemlieder meesters te adverteerne ende over te draghene. Item daer naer zijn ghegaen de commissarissende III1 ie- den ende anderedie daer waren ontboden daer zij vele te dien daghe van de saken questen (sic). Ende midts diverschen opinionen die daer doe warendieselve commissarissen ordi neerden VI ouderlinghendie hem verstonden an dijcagien ende waterganghen omme te ghane besiene die gaten ende fau- tendie daer wesen mochten etc. Item de procureur dit ansiende datmen niet in de sake slu- ten en soudees thuuswaert commen ende heeft daer ghelaten den voirgen. ontfanghere met den proost van Sente Baels die dair oic doen wasomme alle welke dinghen te doene deselve procureur was hute van des sondaechs IIII daghen lane met II perden, verteerde VII lib. XII s. p. Item doe betaelt van II huerperdendie de selve procureur doe nemen moeste midts dat de zine doe waren bij minen heere van Sente Pieters te Riseledie doen trac te Dornike ter sepulture van den busscop doen overleden etc. Item de selve procureur weder commen zijnde van de voirs. dachvaert heeft ghesonden eenen bode an minen heere van S. Pieters laten weten hoe die dachvaert vergaen was als voirs. es Item naer dat zij de voirs. commissarijsen tadvijs vanden voorn. VI ghedeputeerden ghehoort haddenhebben weder be- screven ende ontboden de voorn. [III leden ende oic anderen

Archief | 1880 | | pagina 59