86 heeren prelatendie mede te winnene ende te verliesene hadden. Ende dese dachvaert was gheleyt tErdenborcli omme daer tsa- men te sprekene van dei' zake voirs. Daer was de procureur gliesonden met lier Jacop Maes ontfangher voirs. Idem daer te Erdenborch waren diversclie vergaderinghen ende tusscbensprakenmaer emmer midts den wederleggliene vanden voirs. IIII ledenmet vele meer redenen etc. Ende was daer gheseyt al ware zoo datmen eenen waterganc maecte alsoo daer ghenouch glieordineert was vanden sommeghen zoo nes nie- mant zoo wijs no zoo vroet die soude connen ghesegghen oft profiteeren soude den voorn. Zwinneoft en soudemaer duch tende de meeste menichte neen. Ende soude zwaren grooten cost zijn sonder ende welke costen ware te duchtene alle verlooren zijn souden. Ende dat meer ende quader ware ende zeere ter avontueren staen zoudedat dat gliemeene landt daer betrent in naer commenden tiden ghescepen ware te verdrinc- kene want twater vander zee daghelijcx ghenouch dlandt win nende es, al en gheeft men haer ne glieen plaetse meer dan ziere heeft etc. Item waert zoo als die commissarijsen wel meenden ende dlandt bedolven gheweest haddeOostborch zoude een eylandt gheworden hebben ghelijc Gasantrondt ommestaende in de zee, maer te dien tijdt bleef de sake staende blendt ende on- ghesloten. In de welke reyse de procureur was hute III daghen met dat hij tErdenborcli was. Item daer naer soo hebben meer diversclie dachvaerden van der selver saken ghehouden gheweest te Brugghe, daer de pro cureur voirs. oic gheweest heeftdies hij gheen costen en rekent midts dat hij daer was omme de saken jeglien die ghelanden van die van Nieumunsterwaer of vooren gheseyt es etc. Nota de selve sake es altoos bleven staende sonder voort- ganc te hebbene int an legglien vanden wercke.

Archief | 1880 | | pagina 60