38 buten allen pinen encle banden van ijsere als andersins duech- delic, so wijst tliof datmen u met eenen zweerde thooft zal slaen vanden bule (sic) ende dat ghedaen u lichame quarteleren ende deelen in vier deelen verclarende al u goedhoegeda- dicb dat zyverbuert ende gbeconfisquiert te mijner voors. geduchts lieeren proffite. Aldus ghewijst den XVIIen van Sporcle anno LXXXIII. (Register: Sententien ende appointementen interlocutoire October 1483Maart 1485, bl. 66). XIII. grensbepaling- tusschen vla ende ren (het land van waas) en zeeland (st.-jans-steene en hulsteu- ambachï tot hulsterloo.) Wij Mertin de Rijcke burgliemeestereRemkus Vail- lant Willem Vrancke Pieterssone, Jan Willems, Jan Wilsen Andries de Block ende Adriaen Luycx scepe- nen van de prochie ende heerlichede van St. Jans Steene doen te wetene ende maecken condt ende kennelic allen den ghenendie deze onze lettren zullen zien oft worden ghe- toocht, dat alzo die hooftscepenen vanden Lande van Waes ter conservatie ende bewaernisse vanden zeiven lande palenlimi- ten ende gliemeene onderzaten van dien hadden verworven vande C. Mat opene brieven van commissie absolute adresse rende aen mijn heere Lodewijck van Heylweghe ruddere, president inde camere vanden Eaede in Ylaenderen in date den tweesten in Junio a° XVC zeven en veertich, ende dat om de voirs. palen ende limiten vanden vorn. Lande van Waes warachtelic te designeren ende stellen in litigieuze ende twijfl'elachtighe plaetzencommende vanden westen af van up die zaute vairt teghens Assenede ambochtter eendereende Axelambochtter andere loopende tghescheet al zo recht nair

Archief | 1880 | | pagina 62