39 doosten lancx Hulster ambocht, St. Jans Steene Torn, encle voirts Hulster ambocht tot Hulsterloode voirs. commissaris bij cousente ende accorde van beede partien liadde tgbescheet ende separatie gemaectghestelt ende ghedecreteert tussclien de vorn. vanden Lande van Waester eendere ende de voirs. van Assenede ambochtter andere met groote steenen palen tzelve ghescheet ter eeuwigher memorienghedynckenesse ende bewairnisse afghesteken ende dat de zelve commissarismee- nende van ghelijcken te doene teghens die van Axel ambocht, al eer hij zo voirts commen zoude nair de voirs. heerlicliede van St. Jans Steenezekere oppositie ende calange teghens tselve zijn ghebesongnierde was gheresen bij toedoene vande voirs. van Axel ambochtdie welke tot glieeuder redeliclieyt wilden verstaengheduirende welcken tijt die ghescapen was langhe te trainerenwas ghebeurt dat de voirs. van Waes ende St. Jans Steene commende onderlinghe in communicatien ende elc anderen int langhe gehoirt ter presentien van hooftscepe- nen procliianeninzetenen wethouders ende andere zo der voirs. heerlicliede van St. Jans Steene als der prochie van Kemseke, aen de welcke de voirs. heerlicliede palende es int suyden teghens ende neffens tvoirs. Landt van Waeshadden ende hebben minnelic ende int vriendelicom te scuwen die groote oncosten van enquesten ende besoucken vanden voirs. gliecommitteerden veraccordeert ende gheweest te vredendat men van nu voirt an ten eeuwighen daghe gheduirende ende sonder eenich rappeltwaraclitich ende juiste ghesceet tusschen tvoirn. Landt van Waes ende der voirs. prochie van St. Jans Steene bliven ende zijn salzo die palen bij ons int vriendelic ghesteltdat designeren ende bewijsen. Eerst zo was ende es glieaccordeert dat deerste ghescheet, commende uiten oosten vander Clinglien af nair twesten teghens de straete die trect van Hulst naer Dermondezal bliven ende zijn up den paelghestelt aenden candt van eender oude lienedair staen vier tronckeeckenachter die hofstede van eenen Ma- o ui et. df. Vleeeackeke tweeste ghescheet up den Pael,

Archief | 1880 | | pagina 63