60 naming van het eiland met welks geschiedenis wij ons in de volgende bladzijden bezig houden. Het is echter onbekend, hoe het aanvankelijk heette; hoe het daarentegen als bedijkte grond aan zijn tegenwoordigen naam is gekomendaaromtrent verhaalt de geschiedenis ons het volgende. Pepijn van Landen eerste hertog van Braband, gaf aan zijne dochter Geeetbuida onder meer ook de slijken, schorren en bedijkte grondendie gelegen waren tusschen de destijds twee groote uitloopen van de Schelde. .De nieuwe eigenares noemde deze hare bezitting naar haren vromen neef Bavo graaf van Iiesbanen alzoo verkreeg deze vrij uitgebreide streek den naam van Bavoland. Bij haren dood kwam het land aan jonkvrouw Bibub.gis die het tot heil harer ziel, schonk aan de ondertusschen verrezen abtdij van Sint Bavo te Gent, en alzoo niet weinig bijdroeg tot bevestiging van den eenmaal daaraan verleenden naam. Het Bavoland van dien tijd komt evenwel niet, als een aaneengesloten geheel, voor; door kleinere stroomen was het in onderscheidene deelen gescheidendoch eerst toen deze wate- ren meer in vermogen waren toegenomenerlangde elk deel ook zijn bijzonderen naam. Alzoo is van lieverlede in de ge schiedenis bekend geworden een Noord-Bavolandeen Zuid- Bavoland en een Oost-Bavolandbenamingen die tot op den huidigen dag met geringe veranderingen in Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Oost-Beveland zijn bewaard gebleven. Het eiland Noord-Beveland is derhalve zijne benaming, zoowel aan zijne noordelijke liggingals aan een in de ge schiedenis bekend persoon verschuldigd. De beschrij vingdie hier volgtheeft echter alleen betrekking op het oude eiland van voor 1532; een volgend stuk kan de geschiedenis bevat ten van de polders welke in den loop der laatste eeuwen op den verebden bodem weder zijn bedijkt. Het oude Noord-Beveland, een der eerst bedijkte eilanden van Zeelandwas even als het tegenwoordigedoor de Ooster- Schelde, het Yeergat en den Zuidvliet ingesloten. In al deze stroomen lagen oudtijds rondom het eiland ook nog uitgebreide

Archief | 1880 | | pagina 74