51 onbedijkte zand- en slijk\ laktentengevolge waarvan zij een gansch ander aanzien opleverden dan tegenwoordig. Slechts op enkele plaatsen bespoelden zij de knstwaardoor de meeste dier buitengronden ook voorkwamen als aanhangsels van het oudere land. Het bedijkte land had een langwerpig smallen vorm met vooruitstekende punten op het oostelijke- en westelijke eind. Deze vorm werd nooit grooteliiks gewijzigd, want andere aan- dijkingendan die op de einden hebben niet plaats gehad. De gedaante van het oude eiland was alzoo geheel andersdan die van het tegenwoordigeenwaren de omtrekken van het oude en nieuwe eiland zeer verschillend, grootelijks weken ook hunne bodems van elkander af. Het is moeijelijk, om bij gemis aan voldoende kaarten, de voormalige gesteldheid van het oude Noord-Beveland voor te stellende alsnu aanwezige polders bevatten slechts geringe overblijfselen van de eenmaal door het water verwoesteen juist deze weinige overblijfselen en de oorkonden welke op de verdronken gronden betrekking hebben, zijn schier de eenige gegevens voor het ontwerpen eener kaart. Ik heb evenwel getracht met die geringe hulpmiddelen eene zoo volledig moge lijke afbeelding van het eiland te makenen al moge deze nu in al hare onderdeelen niet als eene allezins vertrouwbare gids worden aangemerktin hoofdzaak stemt zij ongetwijfeld met de gewezen werkelijkheid overeen. Verrassend waren ook hier de uitkomsten die door eene langdurige bestudering van het land met zijne aanwezige geulenaardruggen en puinlagen werden verkregen; en vooral vruchtbaar was die studie, wan neer elke daardoor verkregen uitkomst werd in verband ge- bragt met de nog aanwezige oude kaartendie andersop zich zeiven beschouwd, schier geene waarde bezitten. Met deze en met hetgeen het land mij aanbood was ik in staat lang voorbij gegane toestanden vrij naauwkeurig terug te geven. Even als elk ander oud gedeelte van ons gewestbestond ook Noord-Beveland aanvankelijk uit onderscheidene stukken

Archief | 1880 | | pagina 75