die eerst na verloop van eeuwen met elkander zijn ver bonden. De geulenwaardoor bet land tusschen de lioofd- stroomen in, in de grijze oudheid lag gedeeld, werden reeds door de aangelegde ringdijken gesloten; slechts eene dezer bleef evenwel als open stroom tot in de 12e eeuw aanwezig. Zij werd de Wij tv liet genaamd, en deelde het eiland in twee geheel van elkander gescheiden deelen. Uit deze omstandig heid blijkt, dat inzonderheid het water, waarvan de overblijf selen nog worden terug gevonden in liet zoogenaamde //Bokkegat," belangrijke afmetingen moet hebben gehad. Daner waren ook andere geulendie hunne sporen hebben achter gelatenen die, even als de Wijkvliet, later zelfs oorzaak zijn geweest voor het ontstaan van nieuwe kreken of vlieten in het tegenwoordige land. Toen het eiland toch in 1532 onder de wateren dook, en het langen tijd bleef drijvenvolgde de strooming over het land weder overal de in watergangen en moerassen ver anderde vlieten; zij namen daardoor op nieuw in vermogen toe en herkregen spoedig het aanzien van vóór hunne sluiting. Het isvooral met het oog op de lotgevallen der daarna aangewonnen polders van belang, den omvang en de rigting der sinds lang weder verebde vlieten en geulen van het oude land te kennenhunne grootendeels op nieuw verzande bodems toch leveren immer een minder zamenhangenden grondslag op dan het omgelegen land, en blijven alzoo voortdurend van in vloed op de schuring van den stroom. Ik heb daarom ge tracht ze overal uit de achtergelaten overblijfselen 11a te gaan; terwijl ze daarwaar de zee zelfs hunne laatste indrukselen voor altijd heeft uitgewischt, uit oude kaarten bij benadering zijn bepaald. Ook de namendie zij eenmaal droegenzijn zooveel mogelijk nagespoord of uit de benamingen der tegen woordige polderhoeken of belendigen afgeleid. Is de kennis van den loop dier vroegere wateren nuttigzij was ook noodig tot het geven van een zooveel mogelijk volledig overzigt van de voormalige gesteldheid van het land. Zooals het nu daar gedeeld dooi- tal van geulen voor ons te voorschijn treedt,

Archief | 1880 | | pagina 76