53 worden vele zaken duidelijk, welke anders inoeijelijk te ver klaren zouden zijn. Ook blijkt er uithoe ook hier alles met moeite en inspanning moet zijn verkregen; want, even als elders, waren liet aanvankelijk ook hier slechts kleine brokstukkendie zich boven de wateren verhievengeringe poldereilanden, die door hunne verbinding de meer uitgebreider wateringen vormden, en wateringen uit wier vereeniging ein delijk het geheele eiland ontstond. Eeuwen achtereen lagen de twee oudste deelenwaaruit later het geheele land bestondalzoo als afzonderlijke eilanden in zeezij werden beide naar hunne ligging aan den stroom door welken zij lagen gescheiden genoemden bleven ook na hunne verbinding onder hunne oorspronkelijke benamingen van Noord-Beveland beoosten en Noord-Beveland bewesten den Wijtvliet bekend. De later aangewonnen strook tusschen de beide genoemde stukken vormde een afzonderlijk deeldat grootendeels moerassig was, en uit dien hoofde vermoedelijk met den naam van //Grrutersoirt" was bestempeld. Hoe of op welke wijze de oudste gronden van Noord- Beveland eigenlijk zijn bedijkt, is niet bekend. Het is daar mede gelegenals met het ontstaan van zoo menig ander oord: de tijd en de wijze waarop zijne eerste deelen aan het water zijn onttogen en aan elkander vastgehecht, ligt in het duister. Noord-Beveland wordt wel is waar reeds in de 10° eeuw vermeld, doch de eenvoudige opnoeming is het eenige, wat wij deswege uit die lang vervlogen tijden vernemen. De gronden, waaruit het eiland is gevormd, waren evenwel veel vroeger aanwezig; zij werden welligt reeds bij het begin onzer jaartelling bewoond; maar, zoo als elders, ligt ook hier, helaas! eene eeuwen lange geschiedenis van een land in nevelen gehuld. Schoon nooit veel polders tegen de oudste deelen zijn aan gewonnen trof men in Noord-Beveland toch twee jongere dijkages aan. Zij lagen onder Cats en Campenvoerden beide den naam van Nieuwland en zijn reeds in de 14e eeuw be dijkt. Het Cats-Nieuwland is gevormd uit «de Last,'1 een

Archief | 1880 | | pagina 77