54 aanwasdie door de Waal van het Oude Gats lag gescheiden. De inpoldering er van had waarschijnlijk in 1358 plaats, want in dat jaar verwierven die van Noord-Beveland beoosten den Wijtvliet octrooi tot afdamming van de Waal of tot verbin ding van de //Last" met liet andere land De tijd van in poldering van liet Campens-Nieuwlaml is minder naauwkeurig bekend. Het is zeer waarschijnlijk dat het oudste gedeelte van het eiland uitsluitend heeft bestaan uit twee wateringen, die, schoon uit onderscheidene kleinere bedijkingen gevormd, met gemeenschappelijke ringdijken tegen de zee zijn voorzien ge weest. Dit gevoelen verkrijgt nog meer zekerheidwanneer men in aanmerking neemt, dat in de kosten van in de 14e eeuw gemaakte inlaagdijken aan den oost- en westkant van Cortgene door het geheele land moest worden bijgedragen 2). Eene zoodanige regeling dier kosten zou voorzeker niet hebben o o o plaats gegrepen, wanneer al de overige gemeenten door vol doende dijken van elkander en dus ook van de aan zee ge legen gronden waren gescheiden geweest. Ook pleit daarvoor de reeds vermelde indeeling van het eiland, aanvankelijk in twee waterschappenen laterna de afsluiting van den Wijtvliet in drie derde deelen met twee dijksbesturen. Uit de regeling der alstoen gemaakte uitgaven is zelfs na te gaan, dat men de oude waterkeeringen langs den ingepolderden Wijtvliet heeft laten verluopen, en zij te dien tijde niet meer geschikt werden geacht, het water te keeren voor het geval dit op eenige plaats van het eiland naar binnen drongiets wat trouwens ook blijkt uit de overstrooming van 1530. Alstoen toch is het water bij de zeesluis van //ter Loe," waar de inzinking van den zeedijk over den Wijtvliet ook wel het grootst zal zijn geweest, naar binnen gedrongenen hadden de ingepolderde waterkee ringen toen nog in goeden staat verkeerddan ware tengevolge M F. van Mieris, Groot charterboekdeel 1, folio 336 en 541. 2) Ibid, deel II folio 634.

Archief | 1880 | | pagina 78