57 landen onze belangstelling opde eenvoudigste berigten nopens verongelukte steden of dorpen, de vereenigde verblijven, waarin onze vaderen ook voor ons zwoegden, trekken, en teregt, in nog meerdere mate onze aandacht. Zoo gaarne tocb wenscht men de plek eener sinds lang vergane plaats aan te wijzen; het doet ons soms goed op hare verweerde overblijfselen eenige oogenblikken 0111 te dolenen dit doende en over die overblijfselen mijmerende, hoe welkom is dan niet elke mede- deeling aangaande haar vroeger bestaan De volgorde bij de beschrijving der plaatsen in acht ge nomen, was geheel willekeurig; ik heb eerst de voornaamste, waarvan ook het meest bekend wasen daarop de kleinste waaromtrent de geschiedenis schier niets vermeldtdoen vol gen. Het overzigt vangt dus aan met Cortgene. Onder al de opgenoemde dorpen en gehuchten is er slechts eendat den naam van stad gedragen heeft al de overige plaatsen waren zooals wij opmerkten of meer of min belangrijke kerkdorpen of gehuchten van welke de meeste met kapellen waren voorzien. De plaats die in den loop der eeuwen tot den rang* der steden werd verheven was de hier genoemde, die vermoedelijk reeds in 976 onder den naam van Curtagosum stond bekend Zij was aan den Zuidvliet, een vroeg in geschrifte vermelden stroom, en in eene bij uitnemendheid aangename streek gebouwd, tengevolge waarvan zij ook vroeg eene meer belangrijke gemeente is geweest. Vooral voor handel en nijverheid was die ligging voordeelig, en als een bewijs dat beide er reeds in de middel eeuwen bloeidendeelen wij mededat de kleine stad ten jare 1438, zoowel als Goes, Tholenenz. een oorlogschip moest uitrusten voor de vloot tegen de oosterlingen. De aanvang van het dorp was evenwel geringwant nog Oorlcondenboelc van Holland en Zeeland, deel II, folio 29S en 430 en Mr. L. Ph. C. van den Bergu, Middel. Nederl. geographiepag. 27 en 224.

Archief | 1880 | | pagina 81