Emelisse. Een ander voornaam dorp, dat reeds in 1230 wordt vermeld, en waarvan de naam en de grondslag in liet eiland nog allenvege zijn bekendwas bet hier genoemde. Het was eene bloeijende of welvarende plaats bezat eene ruime kerk met een in de nabijheid daarvan gelegen kloosteronze Lieve Vrouwekamer genaamd en meer andere aanzienlijke ge bouwen. Van Hëussen meent, dat dit klooster door graaf Plo- nis V gesticht was en tot de orde der Premonstratensers be hoorde. Het had even als andere dergelijke gestichten eene reeks van begunstigersaan welks hoofd staat het kapittel van Sint-Pieter te Utrecht, hetwelk in 1261 en 1291 onder zekere voorwaarden eenige tienden daaraan schonk. Naast het ge noemde collegie neemt Plokis van Henegouwen eene waardige plaats in. Hij kocht van de abdis van Rijnsburg eenige onder WissekerkeCampen en Gerolfsdijk gelegen goederenwelke door hem in 1282 aan de stichting werden vermaakt Ook hertog Albiiecht nam het klooster in beschermingen aan de oorkonden van dien tijd danken wij eenige kennis van den aard en de ligging van de eigendommen die daartoe behoorden. Een bevelschrift van graaf Willem, in het jaar 1325 uitge vaardigd maakt ons ook eenigermate bekend met het per soneel dat er toen leefdeen met de betrekkingwaarin de stichting stond. In dit merkwaardige geschrift wordt behalve van eene abdis ook van een //Kelwairder" en van een //Convers" gesproken, terwijl er tevens uit blijkt, dat een der broeders zonder toestemming 10 j gemet eigendom had verkocht 60 Deze verkoop had waarschijnlijk plaats gegrepen naar aan leiding van het gevaar, waarin het eiland destijds verkeerde, en inzonderheid van de zware ramp die het kort te voren van het water had door gestaan. De graaf berustte in deze handeling echter niet; hij handhaafde het gezag van den F. van Mieris, Groot, charterboekdeel I, folio 836 en 541. 2) Ibid deel Ifolio 427. 3) Ibiddeel Ifolio 427.

Archief | 1880 | | pagina 84