fiS daaruitdat de gemeente alleen aan den oost- en zuidkant aan de zee paalde; dat zij op het westelijke eind werd ingesloten door den Sint-Michuutsweg en den Catsweg, en dat hare grens aan den noordkant lag in den Nieuweweg, die toegang ver leende of uitliep op het Heijdiep. Aan de overzijde van den Nieuweweg trof men het Sint-Machielsdorp aandat in 1304 werd buitengedijkt. Wat de grootte van deze gemeente betreft deswege ver keert men niet in het onzekere. "Voor het Cats-Nieuwland wordt 688 gemeten 195 roeden vermeld; het oude Cats, ook wel Cats bewesten Waals geheeten bevatte met inbegrip van de gehuchten Hamerstee en Edekinge of Nieuwerkerke 1322 gemeten 88 roeden 1). Het geslacht der edelen van Cats behoort onder de oudste van Zeeland en wordt reeds in de 12e eeuw vermeld. Het had zoowel in als buiten het eiland belangrijke bezittingen en onderscheidene leden er van hebben zich in de geschiedenis van ons vaderland beroemd of berucht gemaakt, Welle en Coninxhem of Koningskeim. Welle lag tusschen Cats en Emelisse inhet was een klein landdorp doch voorzien van eene ruime en aan de H. Maagd Maria gewijde kerk, die tijdens de verbouwing van Cortgene ook door de inwoners van die plaats als parochiekerk gebruikt werd j. Overigens is ook weinig van dit in eene houtrijke streek gestichte plaatsje bekend; het maakte een afzonderlijk ambacht uitdat met het later daaraan toegevoegde Konings heim eene grootte had van 3634 gemeten 181 roeden 3). Soecke, Hoeke of 's Gravcnkoek was in het noordwes telijke gedeelte van het Noord-Beveland beoosten den Wijt- Boxhors op Reigersberg pag. 52 en 93. 3) Ibid, pag. 41. 3) Smallegange Zeeuwsche kronijkpag. 756.

Archief | 1880 | | pagina 87