«4. vliet, of aan den weg in Wante's kuip van het tegenwoordige eiland gebouwd Het bezat eene kerk of cene kapel en voor de grootte van zijn gebied wordt slechts 287 gemeten 103 roeden vermeld s). Het bezat oudtijds grooterc uitge breidheid maar door inbreuken «Ier zee was het allengs tot deze oppervlakte verminderd. Wissekerke. Eene meer gewigtige plaats dan de beide voorgaande was Wissekerkeiets zuidelijker dan het tegen woordige dorp van dien naam geslicht. Het was eene der oudste dorpen van Noord-Beveland bewesten den Wijtvliet, doch wordt eerst in 1230 vermeld bij de omschrijving der goederen die het kapittel van Sint-Pieter te Utrecht aan het 'gasthuis van Emelisse schonk. In latere oorkonden komt het menigmaal voor, maar nergens vinden wij eenig berigt nopens zijne stichting of wijze van aanleg. De leden van het aanzienlijk geslacht Wissekerke woonden in dit dorp en dit was oorzaakdat het hoofdkantoor van Zeeland bewesten Schelde ook jaren achtereen aldaar gevestigd was. Door heer Anthonik Jansz.. dienaar Middelburg ging wonen werd het eerst omstreeks 1495 derwaarts overgebragt. s) Wissekerke was aan den oostkant door Cortgene en nan den zuidkant door den Zuidvlict, de ingepolderde Scotelingee en andere heerlijkheden ingeslotenaan de noordzijde werd het door Vlicte en Weele bepaald. Het dorp bezat eene ruime parochiekerk, die in 1352 tengevolge van een' gedachten watervloed moest worden verplaatst. De kerk ging later door de verschrikkelijke watervloeden geheel verlorendoch van den zwaren dorpstoren waren in do vorige eeuw nog overblijfselen in het noordwestelijke gedeelte van den (Jcersdijkschen polder De kuip of iulnig reikreep dien noem neer een' J. Wante, die ze jnren echtereen in perhl h*d. *i Smam.eoakok, Zremmrko krot ijkpep. 7 58. Ilziomer.eii pep. 196 en Xte/axdia lUutlrttm deel II pep. Ui.

Archief | 1880 | | pagina 88