65 aanwezig; zoowel de daar gestichte bouwhoeve, als de daarbij aangewonnen grondenzijn daaraan hunne benamingen van Torenhoef en Thorenpolder verschuldigd 1). Tot dit dorp behoorde ook het belangrijke gehucht Gerolfsdijk of Geersdijkdat mede vroeg in geschrifte wordt vermeld en hetwelk vermoedelijk van eene kapel was voorzien. Met in begrip van deze buurt was Wissekerke eene der meest aan zienlijke gemeenten van het land, want het bevatte 3499 gemeten 133 roeden lands 2). Campen. Dit dorp was insgelijks eene der oudste plaatsen van Noord-Beveland in het westelijke deel van het eiland tegenover Yeere. Het wordt reeds in de 10e eeuw vermeld, o doch bijzonderheden daarvan vindt men niet opgeteekend :i). Campen had ook zijne adellijke lieeren en het geslacht van dien naam komt in de geschiedenis van Zeeland meermalen voor. In 1290 wordt een Willem van Campen genoemd onder de edelen van Noord-Beveland 4). Yoor de grootte van dit ambacht wordt slechts 443 gemeten 62 roeden vermeld. Eertijds behoorde daartoe ook het Campens- Nieuwland, een later aangewonnen polder, doch die in 1509 voor altijd verloren ging. Zeer uitgebreid is deze gemeente nooit geweest, ook al bezat het verloren geraakte Nieuwland als afzonderlijke polder eene betrekkelijk groote oppervlakte. Vliete. Nagenoeg regt noordelijk van Wissekerke en juist aan den zuidelijken oever van den Wijtvliet lag het dorpje lieteeene welvarende visschersplaats met eene kapelzoo groot alsof het eene parochiekerk was 6). In de 15" eeuw Zeelandla Illustratapag. 144. 2) Smallkgange, Zeeuwsche kronijkpag. 756. 3) Ourkondenboek van Holland en Zeelandpag. 298 en 430. 4) F. van Mieris, Groot charterboekdeel II, pag. 337. ■3) Reigersberg, Kronijk van Zeelandpag. 43 Archief Ve dl., l8te st. 5

Archief | 1880 | | pagina 93