70 //Dorpen aen cle Noordtzijde van Zuidtbevelandt buijten ge- dijktSinte Micliiels-Dorp ende Hamerste. Ende die Ileer- schappen van Oats verloren doen wel CO ghemeten Lands 1)." Noord-Beveland had het derhalve ook bij dien stormvloed zwaar te verduren. Zelfs de twee buitengedijkte dorpen kwa men daarin voor, ofschoon onze kronijkschrijver het doet voor komen, als zouden zij in Zuid-Beveland zijn gelegen geweest. Blijkbaar heeft de schrijver zich hier vergist, zooals trouwens ook uit het daarnevens gestelde kantschrift en uit andere plaat sen van zijne kronijk is af te leiden 2). In November 1331 is het eiland weder geweldig door de onstuimige wateren geteisterd. Te Cats waar ook ditmaal de ontstane rampen weder een' grooten omvang hadden moesten opnieuw belangrijke buitend ij kingen plaats hebben. Doch nog grooter was de door dezen vloed aaugerigte schade op het wes telijk eind van het land. Daar toch waren de dijken zoozeer gebroken, dat ambachtsheeren en ingelanden den graaf ver zochten zelf hun land te bedijcken." Zij konden het wegens de daarmede gepaard gaande kosten niet doendoch waren bereid daarvoor al hunne bezittingen te verpanden. Zoodra de polders zouden beverscht zijnzou ieder zijne landen en zijnen dijk weder in bezit nemen en wie zulks niet deed met diens eigendommen kon de graaf handelen naar verkiezing. Het westelijke gedeelte van het eiland geheel Noord-Be veland bewesten den Wijtvliet werd daarop beverscht doch de kosten daartoe besteedliepen hoogzooals blijkt uit de omstandigheid, dat menigeen zijne bezittingen ter be schikking stelde van den graaf, die later eenige daarvan schonk aan zekeren Pieter Hugexszoon 3). Volgens Reigersberg zou deze stormvloed in 1321 zijn voorgevallende meeste kroniekschrijvers geven evenwel 1331 als jaarcijfer op; allen .Reigersberg, Kronijk van Zeelandpag. 95. 2) Ibid pag. 95 in verband met pag. 88. 3j F. van Mieris, Gooot charterboekdeel 1! folio (>00.

Archief | 1880 | | pagina 98