71 stemmen daarin overeendat de storm buitengewoon hevig was en vergezeld ging van zwaar onweder Maar niet alleen met stormvloeden had het eiland te dien tijde te kampen, ook door den hevigen stroom werd het na deel toegebragt. Het was hoofdzakelijk de Zuidvlietdie on der Wissekerke en Emelisse zijne oevers afknaagde en het land met zeer gevaarlijke grondbraken bedreigde. Zoo nadeelig werkte het getij èn hier èn in het Sehengendat het bekende versje ontstond Zuytvliet ende Sehengen Loopen beijde om stvenghen Hebben haer vermeten Willen Wolffaertsdijck noch opeten 2)." Deze grootere stroomaanval in den Zuidvliet was hoofdza kelijk het gevolg van de sluiting van den Wijtvliet; ook de afdamming van de Waal bij Cats droeg later daartoe niet weinig bijwant had op beide punten vroeger eene belang rijke stroomsplitsing op de rivier plaatsna de sluiting der beide genoemde wateren ontstond eene doorgaande strooming waarvan het .omval wasdat reeds in de 14c eeuw alle voor- o gronden waren verdwenen en de dijken zelf werden ondermijnd. Ten einde het gevaar voor Noord-Beveland te keerenge lastte graaf Willem in 1340 twee //inseten" of inlaagdijken op te werkeneen aan den westkant van Cortgene in het Zuid-ambacht van Wissekerke en een aan de oostzijde daar van in 's Heer Wittekinderen ambacht van Emelisse. Deze inlaagdijkenwelligt de eerste die ooit zijn aangelegd had den onbeduidende profillen zij stemden noch in hunne afme ting noch in hunne wijze van inrigting met de waterkeeringen van onze dagen overeenwant bij een aanleg van 4 roeden en eene hoogte van 10 voet boven het lage polderland wa- Reigersberg, pag. 119. Reigersberg, Kronijk nan Zeelandpag. 36.

Archief | 1880 | | pagina 99