281 Jan van Arkel (Wagenaar, Vad. hist., Ill, 353) doch //daer die stede niet jeghens en moclite en oec niet voorzien was en der stede voorn in gheenre manieren verdghen en wondekwam men overeen om van stadswege 1000 oude schilden te geven //en," volgt er op //daermede scant hi dei- stede quite." //Onze lieve genadige heer van Oostervant" wilde ook leenendoch men gaf hem 500 dordsche schilden. Hi) was herwaarts gekomen uit Henegouwenen op zijn verzoekvan Bouchaute afgehaald met twee koggeschepen wel bemand met gezellen van wapenen." Den bisschop van Luik gaf men 50 gentsclie nobels mids dat hi in langhe tiden an die stede niet beghaert en hadde en oec zelde hier qua." //Onze lieve vrouwe van Holland" die ook wat van de stad wenschte te leenen, gaf men 400 dordsche schilden. Bovendien kregen nog: Philips van den Dorpe 's graven kanselier, 100 Vlaamsche nobels; Helmich van Doorne burggraaf van Leidenkanselier van den graaf van Ooster vant en Jan Heerman, ieder 50 oude schilden //mids dat zij d stede vrient wesë soudë, daer zijs te doene hadde;" mijns heeren klerken van Oostervant" 4 engelsche nobels en de klerk van mevrouw van Holland 6 vlaamsche nobels wegens dienstendie zij de stad gedaan hadden en hier na- maals doen zouden." Al die giften en geschenken waren evenwel nog niet vol doende want aangezien men de verschillende geldspeciën naai den paaimente (koers) van Holland gegeven had, kreeg men ze later weder terug met een verlies van 14 6 4. In het geheel bedroegen de toen gedane giften 414 13 8 zeker voor die dagen eene zeer aanzienlijke som. Geen wonder dan ookdat men in de rekeningwaarin ze verantwoord worden, vindt dat de stad voor een bedrag van 618 9 8 aan lijfrenten had moeten verkoopen. He lieve genadige vrouw van Holland scheen er smaak

Archief | 1881 | | pagina 115