284 titelcl//Item vutghegeven van palloerlakenevan alien anden goede, dat men coclite ten orbaren van der lierevaerd." Te Brugge kocht men elf roode lakenswaar de vaer- lieden" palloren, de pijpers en trompetters //frooken" en de knechts kaproenen van kregen. Een wit laken werd geel ge verfd om burchten van te maken. Ten behoeve der palloren van de hoofdlieden werden 16 ellen oraynjen aangeschaft en voor dubbele kaproenen te hunnen behoeve drie ellen rood en 4 ellen zwart laken. De vier banieren werden vervaardigd van rood en geel sindaal (zijden stof) en de pynyoenen (wimpels) van rood en geel bokerane (zekere geweven stof). Tiet blijkt dus hieruit, dat de kleuren der stad thans nog de zelfde zijn. Toorts werd nog salpeter en zwavel voor //donrebus-crude" en lood daer men donrëbus-clooten of ghoetgekocht. Deze heervaart duurde 42 dagen en kostte aan de stad ongeveer 228. De vier hoofdlieden kregen elk 20 gr. per dag en ieder //vaerman" 10 gr. Men had pijpers en trompetters in dienst die elk met twee //vranken" beloond werden en bovendien nog iemanddie op de achare sloeg. //Mijns heeren messaelgiersbrachten (1392-93) brieven, dat alle man zijn harnasch //bereet" zou maken en destijds zond luj ook een plakkaatwaarbij verboden werddat iemand //te Prusen-waert varen zou." Aan den tocht naar Eriesland, in 1396 door hertog At- brecht ondernomen, werd ook door de stad Middelburg deelgenomen en wel op haar eigen kosten met 96 mannen van wapenendie onder vier hoofdlieden stondent. w. Pieter Hendriksz. Jan Martijnsz Hendrik Crabel en Hendrik van Abbenbroek. Deze kwamen den 11 Augustus, eer zij vertrokken vóór het stadhuis samen en reden van hier naar Arnemuiden op 28 wagens, die voor 6 gr. elk gehuurd waren. Men had naar Amsterdam om groote schepen geschreven.

Archief | 1881 | | pagina 118