285 Deze werden met pvanche" (proviand) met aginen" (ge schut) en met de stadstenten geladen en bovendien vier kof schepen, voor een per sehip gehuurd voor de manschap pen. De reis werd per schip gedaan naar Gouda, waar de manschappen verkozen om die met wagens voort te zetten tot Amsterdam, hetgeen eene uitgaaf voor wagenhuur vor derde van 4:18:4 //mits dat die wegen kwaad waren." Te Amsterdam lagen vier groote schepen gereed om de reis naar Friesland voort te zetten. Deze waren voor eene maand gehuurd, drie elk voor 22 engelsche nobels, en het vierde, omdat het grooter was en van een achterkasteel voorzien voor 25 engelsche nobels. Bovendien werden nog vier rijnsche" schepen gehuurddie als transport-vaartuigen dienst deden en zeven weken uit warenelk voor 61 oud schild per week. Voor het bescrivene" der vier groote schepen met het stadswapen, betaalde men een nobel voor elk schip. De lootsen kregen een lialven nobel voor v liefgeldetoen zij gehuurd werden. De stedewaard van Haemstelredamme" ontving 6 Wilhelmsgulden (a 21^- gr.), als hovesschede omdat hij den voorraad van vleesch en bier kocht, dien lang in zijn kelder lag en omdat hij de schepen huurde en deed bescrivene." Menigvuldig waren de voorwerpen, die voor deze reis moes ten aangeschaft worden. Vooreerst werd er aan Aaknotjt van dee Holen het maken van eene nieuwe tent besteed en het herstellen van de twee oude, voor 16 engelsche nobels, van 6 8 gr. het stuk. Om dit werk te kunnen uitvoerenkocht men te Brugge 700 ellen kanefas (zeildoek) voor 8:5:6, 18 ellen rood en 1S ellen blauw laken daer men die voersten of maecte" van 12 gr. de el; 6 ellen geel laken om burch ten van te maken, van gelijken prijs, behalve nog 2 gr. per el van het verven; 88 ellen lijnwaatvoor 7 engelsen de el, behalve 1£ gr. per el //van blaeuwene en van //likene" (glad maken) doet geblaeut wasgaren voor 24 gr.een ghetonweder huut" (gelooide huid) //daer men die nieuwe

Archief | 1881 | | pagina 119