294 penden en voorts toortsdragerskoks en knechts. Deze man schappen voeren den 24 September heen en want men allen drinken gaf, datse God gheleijden moesteen keerden den 19 October terug. Elk hoofdman had per dag 24 gr., elk vaerman12 gr., elk banierdrager ontving voor dezen reis 10 4), de 12 toortsdragers elk een fransche kroon, twee koks hadden ook zoodanig loon en twee onderkoks de helft. De reis werd op 26 wagens gemaakt naar Arnemuiden, die ieder voor 6 gr. gehuurd waren. Om de manschappen te Arne muiden met hun proviand scheep te brengen, werden 16 schuiten gehuurd, elk voor 4 gr. Men voer van daar naar Dordt en reed vervolgens naar Woudrichem op 16 wagens, die elk voor 16 gr. gehuurd waren. Yoor deze reis werden de stadstenten in orde gebracht en twee nieuwe banieren gemaakt van rood en geel n soudane met der stede wapen. Men had daartoe van iedere kleur 10 ellen noodig a 9.} gr. de el, terwijl voor snijden en naaien 4 betaald werd. Bovendien werden er nog 8 groote en 10 kleine pmjoenen gemaakt van linnen lakenom op de schepen en voor de herbergen te zetten. De manschappen kregen kaproenen van rood laken met wit geteekend. Yoor //aexsen en spiking 63 ffi ijzers," die men mede nam, werd 10 6 betaald en voor 12 spaden 8 gr. voor elk. Er werden 400 proppen gekocht //toten voghelaers mede te scietene." Onder liendie den Graaf voor Gorinchem gediend hadden behoorde //Jan Prendelgasteen ridder uit Engeland." Toen de Graaf weder in het bezit van Gorinchem gekomen was, verzocht hij narenstelijk," dat men van wege Middel burg met 100 gewapenden en wat er toebehoordebij hem zou komen. Aan dit verzoek schijnt slechts ten deele voldaan te zijn geworden, althans men vindt dat op stadskosten maar 36 soudenaersonderhouden werden en wel van Sint Lucas- dag (18 October) tot ingaande Mei. Tot dekking der kosten werden 440 Engelsche nobels aan lijfrenten verkocht.

Archief | 1881 | | pagina 128