299 verder den Rijn op te varenmet last tevensom hem vrien delijk en eerlijk te ontvangen en vghiftennaar der stede vermogen. Twee dagen later kwamen Philips van Boessele en Ploeus van den Abeele rentmeesters van Zeelandbe westen en beoosten Schelde hier met de regeering van Zie- rikzee om de ontvangst te regelen. Yan wege Middelburg gingen de burgemeesters en eenige schepenen den 27 October 1416 naar Ylissingen, om den Keizer te verwelkomen en boden hem een stuk rijnwijn van 5 dordsche amen aan, dat 1 13 4 per aam kostte. Bovendien werd er te Middelburg visch ge kocht en naar Ylissingen gezondenomdat er daar geen was. Op bevel van den Graaf, voeren er vier regeeringsleden met vier schepen en 100 gewapenden tot geleide mede naar Dor drecht, onder weg Goes en Zierikzee aandoende. Deze reis kostte 19 14 Yan de geschillendie destijds tusschen Hollandsche en Engelsclie kooplieden bestonden, vindt men ook in de stads rekeningen melding (Wagenaar, a. w., III, 405). Den 12 Juli 1416 gingen er namelijk van stadswege naar den Haag, omdat de Graaf geschreven haddat men lijf en goed van de Engelsclie kooplieden arresteeren en bekommeren zou ome ghebrecs willedat ons liefs hen ondzate an de conic van Ynglielant hadden van haen vdiende loone voir harincÜote." Men gaf toen aan den Graaf te kennen, dat dit tegen der stede rechten streed. Yan de reis, die de Graaf voornemens was met zijn schoon zoon naar Prankrijk te doen, gaf hij kennis op eene dagvaart in den Haag van de steden en heeren van Holland en Zeeland waarnaar er den 14 Augustus 1416 van wege Middelburg op reis gingen. De Graaf begeerde, dat men met hem brieven vand regemëte van de lande besegliele woude," hetgeen hem werd toegestaan. In gezegde maand hielden de Zeeuwsclie steden bijeenkomsten te Goes, over de begeerte van den Graaf, op welke copie werd overgelegd van de brievendie de Graaf aan liet gemeene land gegeven had welke brieven onder den Archief Ve. dl., 2de st. 24

Archief | 1881 | | pagina 133