310 de stad zich genoodzaakt om weder lijfrenten te verkoopen waarvoor ruim 1042 werd ontvangen. Men zond van stads wege een bode naar al de parochiën van Walcheren, om bij de kerken uit te roepenof iemand lijfrenten koopen wilde. Onder de redenen, die het verkoopen der lijfrenten noodza kelijk maaktenwordt ook vermelddat de hertog van Bour- gondië een heervaart te Cats geleid had, waar de stad Mid delburg gedurende 12 weken 50 man in dienst had. Op nieuwejaarsdag 1428 kreeg men hier berichtdat hertog Philips vrede gesloten had met liet Sticht van Utrecht. (Wagenaar, a. w., III, 491). In Maart 1428 vergaderden schepenen en poorters en spra ken ook met de regeering van Zierikzeeover het bourgoen- sche schild per gemet, dat aan den hertog van Bourgondië door de heerschappen, te Cats, was toegestaan. Den 4 Juni 1428 kreeg men hier bericht van het bestand dat er gesloten was tusschen den hertog van Bourgondië en gravin Jacoba en den 30 September waren schepenen verga derd om de brieven daarvan te bezegelen. Tengevolge van dit bestand, werden hertog Philips en gravin Jacoba den 23 Augustus van gezegd jaar alhier welkom geheeten //te poorte" en den volgenden dag op het stadhuis gehuldigd. Om de kleeden te lossenwaarop zij bij die gelegenheid zaten werd aan hunne kamerlingen 24 betaald. De gravin deed weinig dagen later een aanval op stadskas en wenschte 500 bourgoensche schilden 5 fi 1 gr.) te leenen. Schepenen gaven aan haren wensch gehoor en be taalden het geld den 29 Augustus reeds uit. Den 7 Maart 1429 kwam van den Hertog de tijding dat wij wael onghehecht en vrij soudë moghe varë eïï keerë in de lande van Vlaenderë van de zevë stede, also vre (verre) als wij ons selfs rente betaeldë." Middelburg moet destijds met andere steden in moeilijkheid geraakt zijn, wegens het mede-bezegelen van brieven voor leeningen ten behoeve van het gemeene land. Men leest daaromtrent in de rekening

Archief | 1881 | | pagina 144