383 Tan liet muntwezen in de overige provinciën bestaat, voor zoo ver mij bekendis, geene geschiedenis Voor Zeeland zou het doenlijk zijn, er eene samen te stellen; alle bouwstoffen daartoe zijn in het Zeeuwsche archief aanwezig. Het ligt evenwel niet op mijn weg er eene te schrijven ik ben daartoe te weinig numismaticus. Doch de omstandigheiddat er sedert de oprichting der Zeeuwsche Munt juist driehonderd jaren verloopen zijn, bracht mij er toe, eenige nasporingen te doen omtrent de oprich ting en de eerste werkzaamheid dier Munt. Vandaar liet tweetal schetsendie ikdoch slechts als proeve waaghet muntlievend publiek aan te bieden. Misschien zal een andermet meer muntkennis toegerust en met meer liefde voor de numismatische wetenschap vervuld, zich opgewekt ge voelen om eene volledige geschiedenis te schrijven van de Zeeuwsche Munt, die werkelijk niet de geringste is geweest onder de zusteren en in hare beste jaren eene buitengewone werkzaamheid heeft ontwikkeld. Onder de bijlagen heb ik eene chronologisehe lijst der van 1580 tot 1798 in Zeeland geslagen munten opgenomen, die den munt verzamelaars niet onwelkom zal zijn. I, Wanneer men niet in aanmerking neemt de tijdens het beleg van Middelburg en dat van Zieriksee geslagen noodmunten van goud zilver tin lood of papier waarvan bij van Loon enkele afbeeldingen 2) zijn te vinden in 1591 was De stukken van zilver gedurende de belegering van Middelburg geslagen waren vau drie en van zes schellingen eu die van goud tot acht schellingen de dubbele naar advenant. Reg. res. d. stad Middelburg, dl. I, fol. 104. 2) Van Loon j Hede?idaagsche Penningkundep. 181: Tinnen noodinnntje zonder jaartalaan de voorzijde een burgtaan de keerzijde het Romeinsche cijfer VI, waarschijnlijk den prijs van zes stuivers aanduidende, waarvoor het gangbaar zal geweest zijn. Van Loon, Ned. Historiepenningendl. I, p. 159: Vier zilveren nood-

Archief | 1881 | | pagina 166