333 er in Zieriksee nog voor eene som van 18980 9 10 aan tinnen munt aanwezig welke somofschoon na veel moeite door Zeeland aan deze stad is gerestitueerd, wanneer men die noodpenningen niet in aanmerking neemtkan eene Ge schiedenis van het Muntwezen in Zeeland niet beginnen voor het jaar 1580 2). Den 18 December 1579 besloten de Staten van Zeeland tot het oprichten eener Munt te Middelburg. Men knoopte on derhandelingen aan met Jeronimus Bruynzeels vroeger muntmeester te Dordrechtom hem te bewegenzijne kunde en ervaring ten dienste van Zeeland te besteden. Toen deze hiertoe bereid werd gevonden werd den gedeputeerden van Zeeland bij de te Antwerpen vergaderde Algemeene Staten Jacob Valcke en Gaspar van Vosbergen gelast, te be werken, dat de munten van Zeeland, die op gelijk allooi en gewicht als in de overige gewesten zouden worden geslagen opgenomen werden in het uit te vaardigen plakkaat op de tolerantie van de munteten einde te voorkomen dat ze voor biljoen of haechmunte" werden verklaardtevens werd hun opgedragen, van Aartshertog Matthias en Prins "Willem de bekrachtiging te verkrijgen van het den 18 December ge nomen besluit. Na overleg met muntmeester Bkuynzeels die op verzoek van de Gecommitteerde Raden van Zeeland in den loop van Januari 1580 te Middelburg was verschenenwerd vastge steld dat het best voor de op te richten Munt zou kunnen munten met het jaartal 1572; id. p. 171: vijf dito, de meeste met het jaartal 1573 waaronder een van goud, twee van zilver, een van lood en een van papier; alle van .Middelburg. ld. p. 213: vier tinnen noodmunten van het jaar 1575 id. p. 215: vier dito, insgelijks van tin van 1576; id. p. 217: vier dito van zilver met het jaartal 1576 alle van Zieriksee. L) Notulen van de Staten van Zeeland, d d. 6 Mei 1594. 2) Van eene vroegere te Middelburg bestaan hebbende Munt is slechts weinig bekend. Men zie over hare oprichting de Domeinrekening van Bewesten- en Beoosten-Schelde van het jaar 1366.

Archief | 1881 | | pagina 167