336 den voorsz. Biujynzeels die in desen liem geenssins en heeft, ontgaen als van ons zeer ernstelijck tot meer reysen verzocht wezende tot het bedienen vande munte alhier, ende vrij ende liber zijndehem daertoe wel heeft willen laeten gebruycken (ghelyck hij vermach te doen)maar noch veel meer tonsen respecte wezende bontgenooten tegens wyen die Staten van Hollant nyet alleenlick ter cause van alle unien nyet en be lmoren te gebruycken snlcken voet van vervremdinghe van ons te willen verbieden met eenighe van hunne ondersaeten ende ingesetenen te contracteren oft hunl. met ons welcke maniere van handelen men gebruijct jegens openbare vyanden ende nyet tusschen bontgenooten maer oock ten opsiene dat deen provincie over dander nyet en behoort te heersschen ofte weth te willen stellenwesende de Staten van elcke provincie van gelijcke macht ende authoriteijt om haere provincie te regneren ende te verschoonengelijck zij tzelve met goede ruste ende vrede willen verantwoorden tegen hunne bontge nooten. Om welcker oorsaecke wij geprocedeert hebbende tot erectie van een munte alhiersoo verre daerby iemanden te cort gedaen issouden alsulcken hen behooren aen ons te vatten ende dat in alle vrientlicheyt ende als tusschen bont genooten betaemptdoende alleenlick daeratf die claclite aen Uwe Ex» om conform die unien daerinne verdregen te worden naer behoorenende nyet hun te ontgaen aen de glienedie de querele nyet en raect, ende alleenlick versocht ende geem- ployeert worden van partijen, principalijck naer dat sijl. hadden begonst den wech vander Uniewezende daerom alsulck pro- eederen nyet alleene tyrannich ende gewelt ten opsiene van dyen nemaer alsoe tzelve oock injurieulx is ende street tot usurpatie ende heersschinge over een provinciedie in gelyc- ken graet imperium heeftmitsdyen zeer dangereux ende van quader consequentie in desen tijt. Daerom alzoe wy sustineren nyemanden hierbij te cort te doen noch begeeren te doen overmits de privilegiën vande munten, alleenlijck zijn dieselve te mogen leggendaer die den coopman bequaemste zijn

Archief | 1881 | | pagina 170