337 ende tot nu toe glieen possessie oft domeyne van steden ofte landen en zijn geweestnemaer van den beerdyens recht nu moet verstaen werden egalijck even naer respectivelyck aen elcke provincie gecommitteert ende vervallen te zijned'welck genoecb notoir isende oock nu onlancx gepracticqueert ende gesien is in ongelijcke onbequamer plaetsen dan Zeelant is als Bommel ende meer andere. Welcken volgende toestaet den Staten van elcke provincie even naer in alles gade te slaen om hun te mogen verschoonengelijck wij oock in desen bij occasie van desen tijt gesocht hebben solider prejudicie van andere ende gelijck selve die van Hollant ende meer andere provinciën in andere saecken wel doen onse provincie eenich voordeel te doene, die tot noch toe glieen avantaige en lieeft vercregen ende tzelve zoe hoochlijck gemeriteert heeft tegens alle die provinciën ende (omme zonder jactantie te spreken) dyen van Hollant in meriten van diensten voor het vaderlandt gheenssins en cedeert noch yet sehuldich en is. Soo is ons ernstich ende ootmoedich versoeckdat Uwe Y. G. gelieve om der eenicheyt wille, den voorsz. Bruynzeels terstont te doen relaxeren ende dyen van Hollant verbyeden sulcken hoocli- moet meer te gebruycken in dese ende andere saecken die wy te meer reysen tot nu toe hebben gedissimuleertoft by faulte van dyen sullen wij genootsaect zijn ons interest ende grieft' ter cause van dyen te verhaelen tegen die van Hollant, gelijck wij te raede zullen werden. Ende willende Uwe Y. G. nijet verswegen hebben, dat als wrij ons concept sullen willen ten efiecte stellen, ons glieen muntmeesters en sullen gebre ken, biddende dieselve nijet vrempt gelieven te vinden, aen- gesien tvoorsz. gewelt ende hoochmoet ende continuatie der- selversoo verre bij ons anders wort geprocedeert dan wij geerne zoudentot bewaernisse ende conservatie van treclit van onsei' provincie ende omme te weeren die injurie ons gedaen. Wij hebben Uwe Y. G. door den secretaris Bruy- nincx doen veradverteren van ons voorgaende scrijvens ten voorsz. fyne aen den Staten van Hollant, daerop tot noch toe

Archief | 1881 | | pagina 171